ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Mayıs 2014 Perşembe 19:28

Suriye'nin Dostları Çekirdek Grubu Toplantısı sona erdi

Suriyenin Dostları Çekirdek Grubu Toplantısı sona erdi

Hague, İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılan Suriye'nin Dostları Çekirdek Grubu toplantısında, Suriye'deki ılımlı muhalefete daha fazla destek verme kararı aldıklarını söyledi.


İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da aralarında bulunduğu 11 ülkenin dışişleri bakanları ile Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) yetkililerinin katıldığı toplantının sona ermesinin ardından İngiltere Dışişleri Bakanlığında basın toplantısı düzenledi.

Hague, "Londra 11" adlı toplantıda, düzenli bir strateji yoluyla daha fazla adım atılması, ılımlı muhalefete, Suriye Ulusal Koalisyonu'na ve Yüksek Askeri Konsey'e verilen desteğin arttırılmasına oybirliğiyle karar verdiklerini ifade ederek, "Suriye'deki ılımlı muhalefete verilen desteğin arttırılması da dahil, güçlü ve amacı olan bir toplantı yaptık" diye konuştu. Hague, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Rejim de dahil, Suriye'de hiçbir taraf için askeri bir kazanım olmayacak. Belki bazıları askeri zafer kazanacağına inanıyor olabilir ancak bu hiçbir taraf için olası değil. İşte bu yüzden, en sonunda siyasi bir çözüm gerekli. Ilımlı muhalefetin mevcut olduğundan ve faaliyette bulunduğundan emin olmak için çabalarımızı hızlandırmak zorundayız. Yoksa Suriyeliler, Esed rejimi ve aşırıcılar arasında seçim yapmakla karşı karşıya kalacak. Suriye'ye insani yardımın ulaşmasına geçit vermesi için rejimi zorlayacak, rejimin açlık ve teslim olma taktiklerini durduracak yeni bir Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararına güçlü destek vereceğiz."

Hague ayrıca, Birleşik Krallık'ın, Suriye'deki muhalefete yardımda bulunmak için ilaveten 30 milyon sterlin yardım göndereceğini kaydederek, ortaklıklarının sağlamlığının tanınması için Suriye Ulusal Koalisyonu'nun Londra'daki temsilcilik düzeyini, misyon statüsüne yükseltme kararı aldıklarını ifade etti.

Ülkesinin diğer ülkelerle, sınır ötesi yardım fonu da dahil, BM'nin Suriye'deki ulaşamadığı alanlara insani yardımlarını arttıracaklarını söyleyen Hague, "Birleşik Krallık, bu tür sınır ötesi operasyonları için 76 milyon sterlin ayırdı. Bu çalışmaları kuvvetlendireceğiz" dedi.

Basın toplantısında, Ukrayna'da bu ay yapılması beklenen devlet başkanlığı seçimlerine yönelik soruyu cevaplandıran Hague, daha fazla yaptırım kararının, Rusya'nın 25 Mayıs'taki seçimlere yönelik eylemlerine bağlı olacağını söyledi.
Hague, "Rusya'nın bu seçimlere yönelik tavrı ve davranışı, bizim daha geniş yaptırım uygulamaya ihtiyacımız olup olmadığını belirleyecek faktör olacaktır" dedi.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER