ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Kasım 2012 Salı 15:20

Suriyelilerin sayısı 128 bini geçti


BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Lübnan'daki Suriyeli sığınmacı sayısının 128 bin 841 olduğunu açıkladı.
    
BMMYK'nın yayımladığı raporda, sadece bu hafta 2 bin 450 Suriyeli'nin Lübnan'a giriş yaptığı belirtildi.
    
Suriye'deki çatışmalardan kaçarak Lübnan'a sığınan Suriyelilerin, ülkenin kuzey bölgelerinde yoğunlaştığına işaret edilen raporda, BMMYK'nın Suriyeli sığınmacıların ihtiyaçlarının belirlenmesi ve BMMYK'ya kayıt yaptırmaları halinde sahip olacakları haklar konusunda sığınmacıların bilgilendirilmesi için bu bölgelere ziyaretler yapıldığı bildirildi.
    
Suriyeli sığınmacıların, iş bulma imkanının daha fazla olması, bu bölgelerde yaşayan akraba ve tanıdıklarının yanında kalmaları gibi nedenlerle Lübnan'ın kuzey bölgelerinde, özellikle Vadi Halid bölgesinde yoğunlaştığına işaret edildi.
    
Raporda ayrıca, yaklaşan kış günleri için hazırlıklara öncelik verildiği ancak büyük eksiklerin bulunduğunun altı çizildi.
    
Lübnan'ın farklı bölgelerindeki okullara 8 bin Suriyeli çocuğun kayıt yaptırdığı kaydedilen raporda, BMMYK yetkilileri ile Lübnan Sosyal İşler Bakanlığı arasında kamu binalarının onarılması ve Suriyeli mültecilerin bu binalara yerleştirilmesi konusunda görüşmeler yapıldığı ve binaların onarılması konusunda anlaşma sağlandığı ifade edildi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER