ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Kasım 2012 Cumartesi 15:33

Suriyeliler yaşam mücadelesi veriyor

Suriyeliler yaşam mücadelesi veriyor


Suriye’deki çatışmalardan kaçarak Lübnan’a sığınan 120 bin Suriyeliden, Akkar bölgesinde bulunan Türkmen köyüne yerleştirilen aileler, kartonlardan ve bezlerden kurdukları çadırlarda yaşam mücadelesi veriyor.

Bir ay önce Suriye’nin Hama ilinden canlarını kurtarmak için Lübnan’a kaçtıklarını söyleyen Abu Hasan, Suriyeli mültecilere yapılan yardımlardan bir ekmek dahi almadıklarını belirtti. Hasan, “Lübnan Akkar bölgesinde bir yerde Suriyeli mültecilere yardım dağıttıklarını duydum. Gittim ve sadece bir soba istedim. Bana, senin ismin Suriyeli mülteciler listesinde kayıtlı değil dediler. Onun için Trablus’a gitmemi, başvuru yapmamı istediler. Başvuru yaptım ama ne gelen var ne giden.” dedi.

Kendi imkânlarıyla kurdukları karton çadırlarda yaşamaya çalışan 7 Suriyeli aile, Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) içinde bulundukları zor durumu, “Kış şartları boynumuzu bükmüş durumda ne yapacağımızı bilemiyoruz.” şeklinde ifade etti.

Oturacak yerin olmadığı, toprak üzerine serilmiş küçük bir hasırdan ibaret olan çadırlarda geceleri soğuktan uyuyamadıklarını anlatan aileler, bir an önce savaşın bitmesini ve evlerine dönebilmeyi diliyorlar. Suriyeli mülteciler, “Bu soruna bir çözüm bulsunlar. Yoksa işte halimizi görüyorsunuz. Hiçbir yardım alamadık ve alamıyoruz. Bizim gibi yardım almayan binlerce Suriyeli aile var.” dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER