ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Aralık 2012 Pazartesi 14:06

Suriyeliler sıcak yemeğe hasret

Suriyeliler sıcak yemeğe hasret

21 aydır görmedikleri zulüm kalmayan Suriye halkı şimdi de ocak yakmak için tüpgaz bulamıyor.


Suriye'nin iç kesimlerinde yer alan Humus'ta halk mutfak tüpü almak için günlerce kuyrukta sıra bekliyor.
    
Olayların başladığı 21 aydan bu yana Beşşar Esed'e bağlı ordu birliklerinin bombardımanından etkilenen halkın yaşam koşulları da giderek zorlaşmaya başladı.
    
Humus'ta AA muhabirine bilgi veren Ebu Ziyad, ''günlerce sıcak yemeklere hasret kaldıklarını'' belirterek, kentte mutfak tüpü alabilmek için neredeyse bir kilometre kuyruklar oluştuğunu, dolum tesislerinde büyük izdiham yaşandığını söyledi.
    
Dolum tesislerinde bir tüpün dolum bedelinin 16 dolar olmasına rağmen karaborsada dolu tüplerin 45 ila 50 dolar arasında alıcı bulduğunu ifade eden Ebu Ziyad, halkın büyük bir çoğunluğu dışarıda yaktıkları odunlarla mutfak ihtiyaçlarını gidermeye çalıştığını belirtti.
    
Halkın bazı temel gıda malzemesiyle ekmek bulmakta sıkıntı çektiğini dile getiren Ebu Ziyad, soğuk altında her konuda büyük sıkıntı yaşandıklarını sözlerine ekledi.
    
Evleri yıkılan ve hasar görenlerin büyük zorluklarla karşılaştığını ve derme çatma barakalarda kaldığına işaret eden Ebu Ziyad, Humus ve çevresindeki ilçe ve beldelerde yeteri beslenmeden dolayı çocuklarda bazı hastalıkların baş gösterdiğini ve hastahanelerde uzman doktor bulamadıklarını anlattı.
    
Düzenlenen yoğun operasyonlar sebebiyle halkın belli saatlerde dışarı çıkarak ihtiyaçlarını karşılayıp eve döndüğünü vurgulayan Ebu Ziyad, kentte havaların soğuk olması nedeniyle de ısınma sorunu yaşadıklarının altını çizdi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER