ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 22:21

Suriyeli muhaliflerin toplantısı bugünde devam etti


Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Milli Koalisyonu (SMDK)'nın İstanbulda gerçekleştirdiği genel kurul toplantıları devam ediyor. Koalisyon, yeni üyelerin seçilmesi ve Cenevre 2 toplantıları konusunda gerçekleştirdiği görüşmeler 3.'cü gününde de devam etti.

Toplantı sonunda basın açıklaması yapan SMDK Basın Merkezi Müdürü Halid El Salih, görüşmeleri verimli olarak değerlendirdi.

El Salih, "Bu günkü toplantımızda Cenevre'ye katılma ile koalisyonun genişlemesi gibi konular değerlendirildi. Cenevre'ye katılma konusu dün de ele alındı. Cenevre'ye katılım ile ilgili sürecin başındayız. Şimdilik görüş alışverişi yapılıyor. Bugünkü görüşmeler koalisyonun genişlemesi ile ilgili oldu. Verimli görüşmeler oldu. Kürt Meclisi'nden 3 partinin temsilcileri toplantımıza katıldı. Azadi Partisi'nden Velid Şeyho, Sadun Şeyho, Akiti Kürdistan Partisi'den Halid Ali katıldı. Aynı zamanda Türkmen Meclisi'nden katılanlar oldu. Mişel Kilo da katıldı. Genişleme konusunda Genel anlamda olumlu bir hava var. Önümüzdeki saatlerde somut bir adımın atılmasını bekliyoruz." diye konuştu.

Cenevre'ye katılma konusunda bir çok ülke yetkilileri ile görüştüklerini ifade eden El Salih, her hangi bir dış baskının olmadığını söyledi.

Suriye Milli Koalisyonu eski Başkanı Abdulbasıt Seyda ise, toplantıya katılan Kürt temsilciler ile ilgili bilgi verdi. Abdulbasıt Seyda, "Bir kaç gün önce bir davet üzerine Erbil'deydik. Yaptığımız görüşmelerde Kürt grupların Suriye SMDK toplantısına katılma kararı aldı. Bu toplantıya 3 partinin temsilcileri katıldı. Diğer gruplarla görüşmelerimiz devam ediyor. Sonuçların olumlu olmasını umuyoruz. SMDK ile Kürt Meclisi iki önemli konuyu değerlendirecek. İlk olarak koalisyonun sözleşmesi, her kesimin tatmin olacağı bir sözleşme olmalı. Yeni Suriye'nin bir bütün olarak herkesin hukukunun korunduğu yeni bir Suriye olmalı." dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER