ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 22:10

Suriyeli muhalifler toplantısında genişleme ve Cenevre konusunda karar çıkmadı


Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Milli Koalisyonu'nun (SMDK) İstanbul'da gerçekleştirdiği genel kurul toplantısı devam ediyor. Koalisyon, toplantısının iki gündür ele aldığı yeni üyelerin katılması, genişleme ve Cenevre 2 toplantısına katılma konusuda bir karar çıkmadı.

Muhaliflerin genel kurul toplantısı sonrasında basın mensuplarına açıklama yapan SMDK Basın Merkezi Müdürü Halid el Salih, iki gündür devam eden koalisyona yeni üye katılması ile ilgili görüşmelerin gerekenden çok daha fazla uzadığını söyledi. Yeni üyelerin seçimi konusuda farklı görüşlerin olduğunu ifade eden El Salih, "Yeni üyelerin durumu ile ilgili görüşmeler çok yavaş ilerliyor. Özellikle katılacak üyelerin sayısı konusunda görüş ayrılıkları var. " dedi.

Suriye muhalefetinin Cenevre toplantısına katılması ile ilgili açıklamada bulunan El Salih, "Cenevre 2 toplantısı ile ilgili durumun hâlâ belirsizliğini koruyor. Toplantıya kimin katılacağı, nerede olacağı ve nelerin ele alınacağı gibi bir çok konu şu ana kadar belirsiz. Değişik ülkelerden gelen heyetler koalisyon üyeleri ile görüşüyorlar. Bu olağan bir durum. Suudi Arabistan, Katar, Türkiye, Fransız yetkililer ile görüşmeler yapılıyor. Ancak süreç ile ilgili şua ana kadar açık bir şey yok." diye konuştu.

"BELİRSİZLİKLERİN GİDERİLMESİNİ İSTİYORUZ"

Esed yönetiminden 5 kişinin Cenevre 2 toplantısına katılacakları yönündeki bir soruyu cevaplandıran El Salih, "Esed'in yönetiminin gönderdiği kişiler ile görüşme zaman kaybıdır. Kaldı ki bu heyetin hiç bir yetkisi yok. Bu bir zaman kaybıdır. Bir çok konu ile ilgili belirsizlik sürüyor. Kimse de boşuna zaman kaybetmek istemiyor. Biz de tüm bu belirsizliklerin giderilmesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

"ESED SON OLARAK ADRADA KİMSYASAL SİLAH KULLANDI"

İyi niyet gösterisi konusunda ateşkesin sağlanma durumu ile ilgili bir başka soruyu cevaplandıran El Salih, Esed'in daha önceki ateşkesi bir karşı hamlede bulunmak için kullandığını söyledi. Esed'in geçtiğimiz günlerde Şam'ın Adra bölgesinde kimyasal silah kullandığını ifade eden Salih, "Esed Adra'da geçen günlerde kimyasal silah kullandı. Hizbullah güçleri Derayya'ya girmeye çalışıyor. Suriye halkı sadece Esed güçleri ile değil, Hizbullah milisleri, İran güçleri ve Rusya'dan gelen silah gemileri ile mücadele ediyor." dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER