ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Temmuz 2013 Salı 21:20

Suriyeli muhalifler Güvenlik Konseyi’ni bilgilendirecek


Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba önderliğindeki heyet, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne bilgi vermek amacıyla Cuma günü New York’a gidecek.

BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi İngiltere'nin Daimi Temsilcisi Mark L. Grant, İngiltere tarafından organize edilen gayrı resmi toplantıda Suriyeli muhaliflerin Konsey üyelerine ülkelerindeki gelişmelerle ilgili bilgi vereceğini kaydetti.

SMDK'nın, New York ziyaretinden önce Paris ve Londra'da da temasta bulunması bekeniyor. Washington’ın Suriyeli muhaliflere randevu verip vermediği henüz netlik kazanmış değil. Ancak diplomatik kaynaklar, Suriyeli muhaliflerle ABD Dışişleri bakanlığından yetkililerin görüşeceğini savunurken bunun ne düzeyde olacağının önemli olduğuna işaret ediyor.

İngiltere ile Fransa’nın Konsey’deki diğer üç üye ABD, Rusya ve Çin’den daha fazla muhaliflere destek olduğu görülürken, Moskova ile Pekin’in Suriye’de rejimin yanında yer alması sorunun uluslar arası çözüm yollarını engelliyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER