ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 14:54

Suriyeli muhalifler Fransa'da destek arıyor


 Fransa'nın başkenti Paris’te Suriye Milli Koalisyonu’na destek toplantısı düzenlendi. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya 50 ülke temsilci gönderdi.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, toplantının amacının Suriye'deki insani ve siyasi aciliyeti karşılamak olduğunu belirtti. Fabius, bölgedeki istikrarsızlık riskini önlemek için tetikte olunması gerektiğinin altını çizdi. Fabius, mültecilere gerekli yardımın yapılmasının da öncelikleri arasında olduğuna vurgu yaptı.

"REJİM ÇÖKMEK ÜZERE, HEMEN HAREKETE GEÇMELİYİZ"

Koalisyonun Suriye’nin özgürlüğü ve barış için önemli olduğunu ifade eden Laurent Fabius, Suriye rejiminin halkın üzerine tüm imkanlarını kullanarak saldırdığını ifade etti. Suriye'de çökmek üzere olan bir rejim olduğunu da belirten Fabius, "Eğer biz gerektiği gibi harekete geçmezsek 'İslami' gruplar bölgede hakimiyet kuracaklar." diye konuştu. Fransız bakan barışçıl ve demokratik başlayan reform hareketlerinin milisler arası silahlı çatışmalara dönüşmesine izin verilmemesi gerektiğinin de vurguladı.

SEYF: BOŞ VAATLER İSTEMİYORUZ

Suriye Milli Koalisyonu Başkan Yardımcısı Riyad Seyf ise Suriye halkının hiç kimseden teşekkür beklemeden bir mücadelenin içerisinde olduğunu belirterek, "Zaman bizim aleyhimize işliyor. Bu çatışmanın devamı sadece bölge için değil dünya için felaket olur." diye konuştu.

Riyad Seyf, yerine getirilmeyecek sözler istemediklerini ifade ederek Suriye’nin milyarlarca dolara ihtiyacı olduğunu, kuracakları muhtemel hükümet için de minimum 500 milyon dolar gerektiğini söyledi. Seyf, Batılı ülkelerin silah yardımı yapmayı reddettiğini de hatırlatarak "Bizim silaha ihtiyacımız var." vurgusunda bulundu.

Türkiye toplantıya diplomat düzeyinde katıldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER