ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2014 Çarşamba 18:52

Suriyeli muhalifler Çin’den seslendi

Suriyeli muhalifler Çinden seslendi


Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı Ahmed Carba'yla görüştü.

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Pekin’de gerçekleşen görüşmede Wang, devam eden Suriye krizinde şu an en acil görevin, Suriye'de tüm tarafların ülkenin genel durumundan hareket ederek şiddet olaylarını bir an önce durdurmaları olduğunu vurguladı. Tüm taraflarla irtibatta ve diyalog halinde olacaklarını kaydeden Wang, Çin’in Suriye konusundaki niyetlerinin Suriye halkının uzun vadeli kolektif çıkarları olduğunu ve bunun Ortadoğu'da barış ve istikrarın korunmasına yardımcı olacağını belirtti.

Wang Yi, Suriye sorununun siyasi yollarla çözülmesi için oynadıkları yapıcı rolü sürdüreceklerini de söyledi.
Ahmed Carba ise görüşmede Suriye krizinin çözümü için en iyi yolun siyaset olduğunu savunduklarını ifade etti. Carba, Suriye hükümetinin samimiyetle istemesi halinde, Cenevre’deki 3. tur görüşmelere katılmaya hazır olduklarını da kaydetti.

Çin medyasına göre Carba, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyesi olan Çin'in, Suriye sorununun siyasi yollarla çözülmesinde önemli rol oynamasını ve böylece uygun bir çözüm planına kavuşulmasını arzusunu dile getirdi.

Çin Halk Dış İlişkiler Derneği'nin davetiyle Çin'e gelen Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu heyeti, Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhang Ming ve Çinli akademisyenlerle de görüştü.

Çin, 10 Eylül 2013’te Suriye'deki muhalif Suriye Ulusal Koalisyonu'ndan bir heyeti Pekin’de ağırlamıştı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER