ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 14:33

"Suriye'den tüm askerlerini çek"


Suriye Muhalefeti ve Devrimci Güçler Milli Koalisyonu Başkanı Muaz el Hatib, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'tan Suriye içindeki tüm savaşçılarını çekmesini istedi. El Hatib, Nasrallah'a bölgede mezhepsel bir çatışma olmaması için tüm savaşçılarını Suriye'den çek çağrısında bulundu.

Muaz el Hatib sosyal paylaşım sitesi Facebook hesabından Hizbullah lideri Nasrallah'a açık mektup yazdı. El Hatib, Hizbullah'ın Suriye'deki müdahalesi ile ilgili yazdığı mesajında bölgenin kimsenin kurtulamayacağı ve onlarca yıl sürecek bir mezhepsel çatışmanın içine sürüklendiği uyarısında bulundu.

Kendisinin savaş istemediğini ve savaşı bir acziyet olarak gördüğünü ifade eden El Hatib, "Ben fertler ve toplumlar arasındaki sorunları halletme yolunun konuşmak olduğuna inanıyorum. Kibir sebebiyle nice imparatorluklar yıkıldı" dedi.

"Sünniler ve Şiiler arasında bin yıldan fazla süredir süren çekişme yetmedi mi?" diye soran El Hatib, mezhepsel dar zihniyeti gömme çağrısında bulundu.

İsrail - Hizbullah savaşında, aralarındaki tüm ihtilaflara rağmen, Suriyeliler olarak kendilerine evlerini ve yüreklerini açtıklarını hatırlatan El Hatib,"Hizbullah'ın Suriye'ye müdahalesi birçok sorun oluşturdu. Ben sizden çocuklarımızın kanının döküldüğü bu durumda olumlu siyasi ve toplumsal bir tavır bekliyordum." değerlendirmesinde bulundu.

"Yönetimin halkımızı uçaklarla ve Scud füzeleri ile bombalaması, binlerce kadınımızın tecavüze uğraması, yüzlerce çocuğumuzun öldürülmesi sizi memnun ediyor mu?" siteminde bulunan El Hatib, tüm İslam âleminin Sünni - Şii çatışması içine çekildiğini söyledi.

El Hatib son olarak Hizbullah lideri Nasrallah'a,"Herkesin güvenliği için sizden Hizbullah güçlerini Suriye'nin tamamından çekmenizi istiyorum." çağrısında bulundu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER