ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2014 Cuma 14:28

Suriye’deki savaş on yıl daha sürebilir


Suriye’de binlerce kişinin ölümüne neden olan iç savaş üçüncü yılını doldururken, ABD’li uzmanlar ülkedeki krizin 10 yıl belki daha fazla sürebileceğini belirtiyor.

Suriye’de Esed rejimi ile muhalifler arasındaki çatışmalar tüm şiddeti ile devam ediyor. Son olarak Cenevre 2 Konferansı’nda herhangi bir ilerlemenin sağlanamaması ise krizin yakın sürede biteceği yönündeki beklentileri suya düşürdü.

ABD’li analistler, İran ve Rusya tarafından desteklenen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed'in düşmesinin ise söz konusu olmadığını belirtti. Demokrasileri Savunma Vakfı’nda uzman olan Daveed Gartenstein-Ross bir yıl öncesine kadar birçok uzmanın Esed’in günlerinin sayılı olduğu söylediğini ancak şu anda bu beklentilerin kalmadığını kaydetti. Ross, Suriye'deki krizin yakın sürede bitmeyeceğini ifade ederek, muhtemel senaryoda Suriye’deki savaşın on yılı da aşacağının öngörüldüğünü belirtti.

ABD ve Rusya’nın öncülük ettiği Cenevre 2 barış görüşmelerini hatırlatan Ross, iki tur yapılan görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığını ve tekrar başlaması konusunda ise görünürde herhangi bir tarihin olmadığa dikkat çekti.


 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER