ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 01:56

Suriye'deki olaylarda 75 kişi öldü


Suriye'de Şam yönetimine bağlı ordu birliklerinin ülke genelinde muhaliflere yönelik ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 75 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Esed'e bağlı güçlerin, yönetim karşıtlarına yönelik hava ve karadan gerçekleştirdiği operasyonlarda başkent Şam'da 27, Dera'da 13, Halep, Humus ve Haseke'de 7'şer, Deyru'z Zor ve Hama'da 4'er, Kuneytra'da 3, İdlib'te 2 ve Lazkiye'de bir olmak üzere 75 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti.

Bu arada rejim güçlerinin İdlib'in Cebel El Zaviye bölgesindeki köy ve beldelere top, havan topu ve roketlerle saldırdığına değinen Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), orduya ait helikopterlerin de muhaliflerin kontrolündeki bölgeleri "varil bombasıyla" vurduğuna dikkati çekti.

Başta başkent Şam olmak üzere birçok kentte silahlı muhaliflerle Esed güçleri arasında çatışmaların devam ettiğine değinen SRGC, güvenlik güçlerinin de muhaliflerin yoğun olduğu bölgeleri ağır silahlarla bombaladığına işaret etti.

Öte yandan Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin birçok kentte düzenlediği operasyonlarda aralarında yabancı uyrukluların da bulunduğu çok sayıda silahlı grubu etkisiz hale getirdiğini ve bazı bölgelerde denetimi tekrar sağladığını duyurdu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER