ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Nisan 2013 Çarşamba 00:46

Suriye'deki olaylarda 105 kişi öldü


Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Beşşar Esed rejimine bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik gerçekleştirdiği saldırılarda 105 kişinin öldüğünü bildirdi.

Merkezi Londra'da bulunan SNHR, güvenlik güçlerinin sabahtan bu yana ağır silahlarla yönetim karşıtlarına yönelik düzenlediği saldırılarda Şam'ın banliyölerinde 65, Halep'te 14, İdlib ve Dera'da 7'şer, Humus'ta 4, Kuneytra ve Deyru'z Zor'da 3'er, Rakka ve Haseke'de 1'er olmak üzere ülke genelinde 105 sivilin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Bu arada, İdlib'in Maaretu Numan ilçesini bombalamaya çalışan bir savaş uçağının Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından düşürüldüğünü ileri süren Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), rejim güçlerinin İdlib ve çevresindeki belde ve köyleri yoğun top ateşine tutuğunu belirtti.

SRGC, Halep, Dera Humus, Hama ve Deyru'z Zor kentinde iki ordu birlikleri arasında yer yer çatışmaların yaşandığını ve Beşşar Esed'e bağlı güçlerin söz konusu kentlerde muhaliflerin yoğun yaşadığı bölgelere havan topu ve roketlerle saldırılar düzenlediğini kaydetti.

Öte yandan, Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin ülke genelinde gerçekleştirdiği operasyonlarda, çok sayıda silahlı grubu etkisiz hale getirdiğini ve silahlarına el koyduğunu açıkladı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER