ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Kasım 2012 Pazartesi 21:51

Suriye'deki gazetecinin babası konuştu


Suriye'de ağustos ayında kaybolan gazeteci Austin Tice'ın babası Mark Tice, oğlunun yılbaşından önce serbest bırakılmasını istedi.
    
Beyrut'taki Basın Kulübünde yaptığı basın toplantısında Mark Tice, en son 3 ay önce görüştükleri oğullarından haber almak için Lübnan, Türkiye ve Suriye krizine müdahil olan diğer taraflarla görüştüklerini belirtti.
    
Tice, Suriye yönetimiyle ve muhalefetle görüştüklerini ancak iki tarafın da oğullarına ilişkin bilgiye sahip olmadıklarını ifade ettiklerini belirtti.
    
Yerel ve uluslararası medyanın oğlunun davasına verdiği önemden duyduğu memnuniyeti de dile getiren baba Tice, gazetecilerin oğlunun yerini Suriye'deki yerel kaynaklardan öğrenebilmek için çalıştığını da sözlerine ekledi.  

Öte yandan Austin'in annesi Debra da oğlunun yılbaşı öncesi evine dönmesini sabırsızlıkla bekleyen 6 kardeşin büyüğü olarak kutlamalarda yerini almasını temenni ettiğini belirtti.
    
Austin'in ailesi, oğullarının yeri konusunda bilgi sahibi olan herkesin elektronik posta aracılığıyla kendilerine bilgi vermeleri için bildiri dağıttı.
    
Austin, geçen 12 Ağustos'ta Özgür Suriye Ordusu ile rejime bağlı ordu arasında Şam kırsalında yaşanan olayları takip ederken kaybolmuş, daha sonra 26 Eylül'de Suriye'nin Humus şehri Kusayr kasabasında Afganistan kıyafeti giymiş kişiler tarafından tutuklanmış halde video görüntüleri yayınlanmıştı. O tarihten bu yana Austin'den bir daha haber alınamadı.
    
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland da söz konusu görüntüyü yorumlayarak, ABD yönetiminin videonun doğruluğu konusunda şüphelerinin olduğunu dile getirmiş, Washington'un Austin'in Suriye hükümetinin elinde olduğuna inandığına işaret etmişti.
    
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER