ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 15:01

"Suriye’de tek alternatif savaş!"

"Suriyede tek alternatif savaş!"

Suriye'de barış yolu ile çözüm arayışında olanlara Rusya'dan net cevap...


Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Dış Politika Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov, Suriye’de tarafların krizi konuşarak çözme şansını kaybettiklerini söyledi.

Suriye Halkının Dostları Grubu tarafından Suriye muhalefetinin ülkede tek yasal otorite olarak kabul edilmesini eleştiren Puşkov, “Siyasi çözüm tüketildi. Şimdi tek alternatif savaş kaldı.” değerlendirmesinde bulundu.

Twitter’dan gelişmeleri değerlendiren Puşkov, “Suriyeli militanlar Şam’da bulunan Rusya ve Ukrayna büyükelçiliklerine saldırı tehdidinde bulundu. Bu gibi durumlarda Amerikalılar özel operasyon birliklerini gönderir.” dedi.

Diğer taraftan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov 14 Aralık’ta Suriye iç muhalefeti temsilcileri ile Moskova’da bir araya gelecek. Basına açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, “Lavrov ve Kadri Cemil görüşmesi yarın gerçekleşecek” dedi.

Cemil’in Suriye’nin Dostları Grubunu eleştirdiğini ifade eden Bogdanov, “Cemil yaptığı değerlendirmede Suriye’nin Dostları Grubunu ‘düşmanlar’ olarak tanımlıyor. Ona göre bu yapı Suriye’de dış askeri müdahaleyi savunuyor.” şeklinde konuştu.

Bogdanov, Başbakan Yardımcılı görevini de yürüten Cemil’in Suriye yönetimi ve muhalefetten destekçileri olduğunu söyledi.

Suriye Halkının Dostları Grubu’nda yer alan 100’den fazla ülke dün Fas’ta bir araya gelmiş ve ilk kez muhalefetin tek çatı altında örgütlendiği Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu’nu (SMDK) ‘halkın tek meşru temsilcisi’ olarak tanımıştı.

RUSYA, SURİYE’DEN TAHLİYE PLANI HAZIRLIYOR

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Bogdanov, Suriye’de bulunan Rusya vatandaşlarının muhtemel tahliyesi ile ilgili plan hazırladıklarını söyledi. Bogdanov, “Biz bugün tahliye hazırlık çalışmaları ile meşgul oluyoruz. Bizim sefer planlarımız var. Vatandaşlarımızın bulundukları yerleri tespit ediyoruz. Konsolosluk kayıtlarına göre bu rakam binlerce. Bunlar Rus bayanlar, ortak ailelerden olan çocukları. Bunların yarısı muhalefeti destekliyor. Bunların çoğunluğu kayıtlı değil. Bunun dışında Moskova’ya gelen Suriye muhalif heyetinden Rus pasaportu taşıyan insanlar da var.” bilgisini verdi.

Ria Novosti, Rusya’nın Şam Büyükelçiliği kayıtlarına göre Suriye’de 5 bin 300 civarında Rusya vatandaşı bulunuyor. Resmi olmayan rakamlara göre ise Suriye’de 25 bin Rusya vatandaşı yaşıyor.

Rusya’nın Şam Büyükelçiliği Basın Sözcüsü Sergey Markov, “Acil bir tahliye operasyonu henüz gündemde değil. Ancak, Suriye’den ayrılmak isteyen tüm Rusya vatandaşlarına büyükelçiliğimiz gerekli desteği sağlayacak.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER