ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 23:36

''Suriye'de savaş çözüm değil''

Suriyede savaş çözüm değil

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ''Suriye'de savaşın çözüm olmadığını'' söyledi.


İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ''Suriye'de savaşın çözüm olmadığını'' söyledi.

Ahmedinejad, merkezi Beyrut'ta bulunan El Mayaden televizyonuna verdiği demeçte, ''Savaş çözüm değil. Savaş tarafından yönetilen bir hükümetin işi çok zor olacaktır. Savaş ile iktidara gelenlerin işi de çok zor olacaktır'' dedi.

Suriye'de ''mezhep savaşı olmaması gerektiğini'' belirten Ahmedinejad, ''ulusal uzlaşmaya varmanın gerekli olduğunu'' vurguladı.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in çözümün bir parçası mı olduğu yoksa iktidarı terk etmesi mi gerektiğine ilişkin soruyu Ahmedinejad, ''Kimin kalacağını ya da gideceğini Suriye halkının belirlemesi gerektiğini düşünüyorum'' yanıtını verdi.

Ahmedinejad, ''İran'ın Suriye'ye müdahale etmediğini, Suriye halkının seçim yoluyla karar vermesi gerektiğini'' belirterek, ''Özgür seçimler için güvenliğin sağlanması gerekli. Ulusal uzlaşma olmadan güvenlik olmayacak'' diye konuştu.

İsrail'in 30 Ocak'ta Şam yakınındaki askeri binalara düzenlediği saldırıyla ilgili olarak da Ahmedinejad, bunun İsrail'in ''zayıflığının bir kanıtı'' olduğunu belirtti ancak Suriye'nin hemen müdahale etmekte yetersiz kaldığını ifade etti.

Ahmedinejad, ''Suriye'de şartların farklı olmasını ve ülkenin kendini savunabilmesini isterdik'' dedi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER