ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Haziran 2014 Pazar 16:15

Suriye'de rejim birliklerinin ilerleyişi

Suriyede rejim birliklerinin ilerleyişi

Suriye'de, yaklaşık 3 aydır muhaliflerin kontrolünde bulunan Keseb Sınır Kapısı ve Keseb kasabası, rejim birliklerinin eline geçti.


AA muhabirinin yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Esed rejimine bağlı birlikler, Yayladağı Sınır Kapısı'nın karşısındaki Keseb Sınır Kapısı ve çevresine yönelik saldırılarını son 3 günde artırdı. Türkiye tarafından da gözlemlenebilen hava destekli saldırılar sonucunda muhalifler, bölgeyi terk ederek Bayırbucak Türkmen bölgesine doğru çekildi.

Rejim birlikleri, yaklaşık 3 ay önce muhaliflerin eline geçen sınır kapısı ve kasaba çevresini yeniden ele geçirdi.

Bazı noktalara Suriye bayrağı asıldı

Suriye'de Keseb Sınır Kapısı ve Keseb kasabasının kontrolünü ele geçiren rejime bağlı askerlerin, bazı noktalara Suriye bayrağı astığı görüldü.

Esed rejiminin Türkiye sınırına komşu tek toprağı olan Lazkiye'nin Keseb kasabası, yaklaşık 3 ay önce muhaliflerin eline geçmişti. Kasabayla birlikte ellerindeki Türkiye'ye açılan tek sınır kapısı olan Keseb Sınır Kapısı'nı da kaybeden rejim birlikleri, o günden bu yana bölgeye kara, deniz ve havadan saldırı düzenliyordu.

AA muhabirinin yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, son olarak 3 gün önce 4 noktadan bölgeye hava destekli saldırı başlatan rejim birlikleri, dün akşam saatlerinde stratejik öneme sahip Çelme tepesi ve çevresini ele geçirdi. Gece saatlerinden itibaren bölgeye yığınak yapan askerler, kasabaya girdi. Muhalifler ise ellerinde mühimmat kalmaması nedeniyle gece saatlerinden itibaren bölgeyi kademe kademe boşalttı, öğle saatlerinde de tamamen kasabadan çekildi.

Muhaliflerin bölgeyi terk etti

Muhaliflerin bölgeyi terk etmesinin ardından kasabaya giren rejim askerleri, sınır kapısına doğru ilerledi. Keseb Sınır Kapısı'nı çatışma olmadan ele geçiren rejim güçlerinin, kapıya asker ve zırhlı araç yerleştirdiği, gümrük binası ile bazı noktalara Suriye bayrağı astığı görüldü. Rejime ait araçların kasaba merkezine doğru ilerlediği gözlendi.
Keseb Sınır Kapısı'nın Türkiye tarafındaki Yayladağı Gümrük Kapısı, yaklaşık 1 yıl önce güvenlik gerekçesiyle geçici olarak kapatılmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER