ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2013 Pazar 10:28

Suriye'de ölü sayısı 81

Suriyede ölü sayısı 81

Esed birliklerinin Suriye'nin çeşitli şehirlerinde düzenlediği saldırılarda ölü sayısı 81'e yükseldi...


Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Beşşar Esed'e bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlere düzenlediği operasyonlarda ölü sayısının 81'e yükseldiğini duyurdu.
    
Merkezi Londra'da bulunan örgüt, güvenlik güçlerinin başkent Şam kırsalına hava destekli gerçekleştirdiği operasyonlarda 26 kişinin yaşamını yitirdiğini ve onlarca kişinin de yaralandığını belirtti.
    
SNHR, ayrıca operasyonlarda Halep ve Humus kentinde 18'er, İdlib'te 9, Hama'da 4, Dera ve Deyru'z Zor kentinde 3'er olmak üzere ülke genelindeki olaylarda ölü sayısının 81'e çıktığını kaydetti.
    
Öte yandan, Halep'in Mesekin Hanun bölgesine Scud füzesinin düşmesi sonucunda onlarca ölü ve yaralının olduğunu ifade eden Yerel Koordinasyon Komitesi, füzenin düştüğü yerde büyük maddi hasar meydana geldiğini de bildirdi.
    
Bu arada, Halep kentinin doğu kesimlerinde şiddetli patlamaların meydana geldiğini aktaran Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) bağlı birliklerin, uluslararası Halep havaalanı ile Neyrib askeri üssünü ele geçirmek için üslerin çevresinde yer alan askeri noktalara rejimden ele geçirdikleri tanklarla saldırarak söz konusu noktaları aldığını iddia etti.
    
İki hava üssünün çevresinde silahlı muhaliflerin ilerlemeler kaydettiğini vurgulayan SRGC, başkent Şam'ın Kalamun bölgesinde yer alan 155. birlik ile Yebrud bölgesinden ülkenin kuzeyine doğru 3 scud füzesinin fırlatıldığını kaydetti.
    
Rejimin Şam'ın Mudamiye, Tadamun Dareya, Doğu Guta ve Haresta bölgesine havan topları ve roketlerle saldırılar gerçekleşmesi sonucunda çok sayıda evin yıkıldığına ve bazı evlerde yangın çıktığına işaret eden SRGC, Rakka'nın Tabka bölgesindeki Fırat barajı çevresinin de savaş uçaklarının saldırılarına maruz kaldığını vurguladı.
    
Rejimin; barajın vurulmasından korktuğunu hatırlatan SRGC, Humus kentine bağlı Lübnan sınırında yer alan Kuseyr ilçesinde ise ÖSO birlikleriyle Hizbullah askeri arasında çatışmaların yaşandığını ileri sürdü.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER