ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Haziran 2013 Cuma 22:29

Suriye'de insan hakları ihlalleri ve savaş suçları


BM Uluslararası Suriye Soruşturma Komisyonu Başkanı Paulo Pinheiro, Suriye'de çok sayıda kırmızı çizginin hali hazırda geçilmiş olduğunu bildirdi.

Pinheiro, BM Güvenlik Konseyi'ne Suriye'deki son duruma ve Komisyon'un bulgularına ilişkin verdiği brifingin ardından gazetecilere açıklama yaptı.

Uluslararası toplumun Suriye'deki çatışmaları sonlandıramamasının bedeli olarak bu savaşta insanlığın yara aldığını belirten Pinheiro, "taraflara silah sağlamanın çatışmanın sonlanmasına katkı sağlayacağı" inancının bir yanılgı olduğunu kaydetti.

Güvenlik Konseyi'nin bu trajedinin sonlanması için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini umduklarını dile getiren Pinheiro, "Suriye'de çok sayıda kırmızı çizgi zaten geçilmiş durumda" dedi.

Suriye'de savaş suçu işlendiğinin kabulu için kimyasal silah kullanıldığının tespitine gerek olmadığını ifade eden Pinheiro, "Ülkede zaten çok sayıda insanlığa karşı suç, insan hakları ihlalleri, savaş suçları işlenmiş durumda. Bu suçlar uluslararası toplum ve Güvenlik Konseyi'nin harekete geçerek ateşkesi sağlamaları ve çatışmalara son vermeleri için önemli gerekçeler" diye konuştu.

Pinheiro, ABD'nin Suriye rejimi tarafından ülkede kimyasal silah kullandığına ilişkin açıklamalarının sorulması üzerine, kimyasal silahın nerede kim tarafından nasıl kullanıldığına yönelik hüküm vermek için delillerin toplanma zincirinin kendileri için önemli olduğunu kaydederek, "BM heyetinin Suriye'ye girmesine izin verilmiyor. Bu nedenle kimyasal madde ya da silahı kimlerin kullandığına, nerede ne zaman kullanıldığına, nereden temin edildiğine ilişkin bir şey söyleyemiyoruz" dedi.

Suriye'deki sorunun tek çözümünün Cenevre Konferansı'ndan geçtiğini belirten Pinheiro, silah temin edilen tarafların insanlığa karşı suç ve savaş suçu işleyebilecekleri uyarısında bulundu. 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER