ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 22:12

"Suriye'de İngiliz vatandaşı aşırıcı gruplarla birlikte savaşıyor"


İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, "Suriye'de azımsanmayacak sayıda İngiliz vatandaşının aşırıcı gruplarla birlikte savaştığını" belirtti.

Hague, İngiliz Parlamentosu Dışişleri Komitesi'nin, Suriye'deki gelişmelere ilişkin sorularını içeren mektubuna verdiği yanıtta, "Suriye'de aşırıcılığın artmasının İngiltere'nin ulusal güvenliği için tehdit oluşturduğunu" vurguladı.

William Hague, yanıtında, "Aşırıcı İslamcı gruplar Suriye'de güç kazanıyor ve tüm milletlerden kişileri kendilerine çekiyor. Bunlar arasında azımsanmayacak sayıda İngiliz vatandaşı da var" ifadesini kullandı.

İngiliz Bakan, daha önce yaptığı açıklamada, ülkesinin Suriyeli muhaliflere silah sağlanması yönünde bir karar almadığını belirtmiş ancak AB'nin Suriye'deki silah ambargosunu hafifletmesini, hatta kaldırmasını istediğini ifade etmişti.

Suriye'ye şimdiye kadar yaklaşık 140 milyon sterlin insani yardımda bulunan İngiltere, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nu (SMDK) geçen yıl Kasım ayında resmen tanımıştı. SMDK'nın Birleşik Krallık temsilcisi olarak ise Velid Safur atanmıştı.

İngiltere geçen ay, Avrupa Birliği'nin Suriye'deki silah ambargosunu kaldırmaması halinde kendi kararlarını uygulamayı planladığını açıklamıştı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER