ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 19:43

"Suriye’de, Cenevre temelli çözüm zayıflıyor"

"Suriyede, Cenevre temelli çözüm zayıflıyor"


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 30 Haziran’da Cenevre’de imzalanan mutabakat çerçevesinde Suriye krizinin çözülme ihtimalinin giderek azaldığını söyledi. Interfax’a özel açıklamada bulunan Lavrov’a göre krizin çözümünde hala bir şans var ve bunun için çalışılması gerekiyor.

“Barışçıl çözümün alternatifi kanlı bir kaos” uyarısı yapan Rusya Dışişleri Bakanı, “Ne kadar uzarsa boyut o kadar büyüyor. Bu da herkes için daha kötü.” değerlendirmesinde bulundu.

Cenevre’de Rusya-ABD-BM Özel Temsilcisi Lahdar İbrahimi’nin yer aldığı son görüşmenin Suriye krizinin çözümünde ortak bir zemin bulunabileceğinin işareti olarak görülebileceğini ifade eden Lavrov, “Ortaklarımız dönüyor. Krizin siyasi olarak çözülmesi yönünde açıklamalar yapılsa da, gerçekte Beşşar Esed gidinceye kadar savaşı destekliyorlar…” suçlaması yaptı.

Suriye’nin mevcut durumu göz önünde bulundurulduğunda çift yönlü oynamanın çok tehlikeli olduğunu savunan Rusya Dışişleri Bakanı, “Daha fazla militarize olma myili; çatışmanın derinleşmesi, radikal unsurların etkisini artırması ve dini şiddete doğru dönüşebilir.” uyarısı yaptı.

Suriye’de yaşamlara neden olan, ülkeyi bölen şiddetin bir an önce durması gerektiğini ifade eden Lavrov, Suriye içinde diyalogun geliştirilerek ülkenin geleceği ile ilgili parametrelerin belirlenmesinde etkin hale getirilmesinin tüm halkın yararına olacağını söyledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER