ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 00:21

Suriye'de bugün 134 kişi öldü


Suriye'de güvenlik güçlerinin yönetim karşıtlarının yoğun olduğu bölgelere ağır silahlarla gerçekleştirdiği operasyonlarda ölü sayısının 134'e yükseldiği bildirildi.

Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), ülkenin kuzey kesiminde yer alan Rakka kentinin çevresine savaş uçaklarınca düzenlenen saldırılarda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 32 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti.

SNHR, ayrıca operasyonlarda, başkent Şam'ın banliyölerinde 24, İdlib'de 22, Halep'te 18, Humus'ta 12, Hama'da 8, Lazkiye'de 6, Kuneytra'da 5, Deyru'z Zor'da 3, Haseke ve Dera'da 2'şer olmak üzere ülke genelindeki olaylarda ölü sayısının 134'e çıktığını duyurdu.

Bu arada, Halep'in baş hakimi Ahmet Naimi'nin Esed rejiminden ayrılarak muhaliflerin safına geçtiğinin görüntüsünü internette yayınlayan Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), hakimin Şam yönetiminin sivil halka uyguladığı orantısız güçten dolayı ayrıldığını kaydetti.

Şam'ın Daraya, Humus, Halep ve Hama'da birçok semt ve bölgenin savaş uçaklarınca bombalanması sonucunda onlarca evin yıkıldığını ve hasar gördüğünü aktaran SRGC, birçok kentte halkın ekmek ve un bulmakta sıkıntı çektiğini, elektriklerin sık aralıklarla kesilmesi nedeniyle de bazı bölgelerde insanların ısınma sorunu yaşadığını dile getirdi.

Uluslararası Şam Havaalanı yolu üzerinde çatışmaların yoğunlaştığını vurgulayan SRGC, şehrin Haresta ve Doğu Guta bölgesinde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile Suriye ordusu arasında çatışmaların yaşandığını ve savaş uçaklarının bölgeyi bombaladığına değindi.

Öte yandan, Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin bazı kentlerde silahlı gruplara karşı düzenlediği operasyonlarda onlarca kişinin etkisiz hale getirildiğini ve çok sayıda aracın da imha edildiğini açıkladı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER