ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 01:30

Suriye'de bugün 103 kişi öldü


Suriye'de ordu birliklerinin muhaliflerin yoğun olduğu kentlere hava destekli ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda ölü sayısının 103'e yükseldiği bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), ordu birliklerinin, havan topu ve roketlerle gerçekleştirdiği saldırılarda, Halep'te 35, Şam'ın banliyölerinde 32, Haseke'de 10, Deyru'z Zor kentinde 9, İdlib'de 6, Dera'da 4, Humus'ta 3, Rakka'da 2, Hama ve Lazkiye'de 1'er olmak üzere ülke genelinde ölenlerin sayısının 103'e çıktığını duyurdu.

Bu arada, Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), bir savaş uçağının Halep'in Safiyra beldesine ''fosfor bombası'' atması sonucu çok sayıda kişinin öldüğünü ve yaralandığını ileri sürdü. SRGC, Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Halep'te çok sayıda tank ve askeri aracın bulunduğu bir birliğin kontrolünü ele geçirdiğini ve kentin birçok bölgesinde elektriklerin kesik olduğunu belirtti.

Şam'ın Rükneddin bölgesinde şiddetli bir patlamanın meydana geldiğini kaydeden SRGC, patlamada maddi hasarın meydana geldiğini can kayıplarının yaşanmadığını bildirdi.

Suriye Genel Devrim Konseyi üyesi Ebu Fahd, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Şam'ın güney ve doğu bölgelerinde bazı evlerin savaş uçaklarınca bombalanması sonucu yıkıldığını aktardı. Şehrin birçok bölgesinde elektriklerin olmamasından dolayı halkın odun toplayarak ısınmaya çalıştığını ifade eden Fahd, gıda ve yakıt sıkıntısından dolayı trajedilerin yaşandığını söyledi.

Fahd, Halep'te çok sayıda askerin mühimmatlarıyla ordudan ayrıldığını iddia ederek, ''Ordu birlikleri kontrolünü kaybettiği yerlerde, yasaklı silahlar dahil her türlü silahı kullanıyor'' diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER