ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 15:16

"Suriye’de bizim silahlarla suç işlenmiyor"


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batı’nın Suriye konusunda çifte standart uygulayama devam ettiğini iddia etti. Lavrov, Moskova’nın Suriye’ye gönderdiği silahların savunma amaçlı olduğunu savundu.

CBS News muhabirine konuşan Lavrov, Batı’nın Suriyeli muhalif güçlere destek verdiğini illeri sürdü. Bazı silahlı grupların El-Kaide terör örgütüyle bağlantılı olduğunu iddia eden Rusya Dışişleri Bakanı, “Ben burada çifte standartları gözlemliyorum. Ya siz uluslar arası alanda teröristleri hiç bir şekilde tanımıyorsunuz, ya da şimdiki durum gibi çifte standart politikasını kullanıyorsunuz. Bu ülkede şu şahıs hoşuma gitmiyor, o yüzden ona diktatör adını koyalım ve görevden indirelim. Başka ülkedeki diğer şahsın da diktatörlük davranışları var, ama o bizim diktatör.” şeklinde konuştu.
Savunma sistemleri ile askeri suç işlenmez

Suriye’ye silah satışı konusunda Moskova’nın tutumuyla ilgili soruya karşılık Lavrov, “Bizimle yasal şekilde anlaşması olan herkese silah sevkiyatı yapıyoruz. Uçaksavar sistemleri gibi bir savunma silahı kullanılarak askeri suç işlenmez.” iddiasında bulundu.

Muhabirin, “Suriyeli bir general Mart ayında Rusya’dan 20 bin AK-47 model makineli tüfek, 200 bin havan topu mermisi, bomba, milyonlarca mermi isteğinde bulundu. Bunlar savunma silahları değil.” hatırlatması üzerine Lavrov, “Bunu görüşüyoruz. Biz Suriye ordusunun siparişlerini mi yoksa imzalanan anlaşmaları mı tartışıyoruz? Bence bunlar farklı şeyler ve birbirinden ayırmak lazım.” dedi.
Suriye lideri Beşşar Esed’in görevinden ayrılmasına ilişkin soruya ise Lavrov şöyle yanıt verdi: “Buna ben karar veremem. Bu kararı Suriye halkı vermeli.” dedi. Lavrov, Suriye’de tarafların masaya oturarak sorunu çözmesi gerektiğini tekrarladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER