ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mayıs 2013 Pazar 22:45

Suriye'de Banyas'taki sivillere saldırılar


Dışişleri Bakanlığı, Suriye'de rejime bağlı güçlerin ve milislerin Tartus'un Banyas ilçesine bağlı El-Bayda köyünde ve Banyas merkezde sivillere yönelik saldırılarını şiddetle kınadı ve uluslararası camiaya, rejimin uluslararası hukuku ve evrensel ilkeleri hiçe sayan insanlık dışı eylemlerine dur deme çağrısında bulundu.
     Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Suriye'deki rejimin sivillere yönelik saldırı ve katliamlarına her geçen gün bir yenisinin daha eklendiği vurgulanarak, "Rejime bağlı güçlerin ve milislerin, Şam civarındaki katliamlardan sonra bu kez Tartus'un Banyas ilçesine bağlı El-Bayda köyünde ve Banyas merkezde çoğu kadın ve çocuk olmak üzere, yüzlerce kişiyi katlettiği, çoğu kişinin boğazları kesilerek öldürüldüğü ve birçoğunun cesedinin yakıldığı öğrenildi" ifadesine yer verildi.
     "Bu vahşeti şiddetle kınıyoruz" denilen açıklamada, "Suriye rejiminin etnik temizlik harekatına başladığını da ortaya koyan bu gelişmelerin insanlığa karşı bir suç oluşturduğu" belirtildi.
     "Kendi halkına karşı balistik füzelerle karadan, havadan ve denizden ağır silahlarla ayırım gözetmeden saldıran rejimin son dönemde kimyasal silah kullanmakta olduğu yönünde de giderek kuvvetlenen emareler bulunduğuna" değinilen açıklamada, bu konunun araştırılması amacıyla oluşturulan BM veri toplama misyonuna rejimin halen izin vermediği de hatırlatıldı.
     Açıklamada şunlar kaydedildi:
     "Suriye rejimi izlediği politikalarla bölge istikrarına ve güvenliğine de ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Suriye dışından bazı tarafların da rejime her türlü desteği vermek suretiyle işlenen suçlara ortak olmalarından esef duymaktayız. Söz konusu taraflara bu tutumlarından vazgeçmeleri, uluslararası camiaya da gözlerimizin önünde gerçekleştirilen insanlık suçlarına karşı açık ve net tutum almaları çağrısında bulunuyoruz.
     Rejimin uluslararası hukuku ve evrensel ilkeleri hiçe sayan insanlık dışı eylemlerine uluslararası camianın dur deme zamanı gelmiştir. Bu doğrultuda, başta BM Güvenlik Konseyi olmak üzere, ilgili kurum ve örgütleri Suriye'deki rejimin işlemekte olduğu suçlara son vermek için gerekli tedbirleri süratle ve kararlılıkla almaya bir kez daha davet ediyoruz."

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER