ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Nisan 2014 Pazar 09:09

Suriye'de 67 kişi öldü

Suriyede 67 kişi öldü

Suriye İnsan Hakları Örgütü, düzenlenen operasyonlarda 67 kişinin öldüğünü açıkladı.


Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yapılan açıklamada, rejim güçlerine bağlı birliklerin yönetim karşıtlarının denetiminde olan bölgelere kara ve havadan gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda Halep'te 18, başkent Şam'ın banliyölerinde 16, İdlib'te 9, Humus ve Hama'da 6'şar, Deyru'z Zor'da 5, Dera'da 3, Rakka'da 2, Lazkiye ve Suveyda'da birer olmak üzere 67 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Bu arada Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi'nden (LCC) yapılan açıklamada, Suriye ordusuna bağlı helikopter ve savaş uçaklarının Halep'te muhaliflerin kontrolünde olan Hrytan ve Anadan beldesini yoğun şekilde bombalamasında çok sayıda evin yıkıldığı ve hasar gördüğü kaydedildi.

Helikopterlerin kentin Mesekin Hananu, Muyesir ve Ensari bölgesine "varil bombasıyla" saldırdığı işaret edilen açıklamada, kentin Ramuse bölgesinde Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı birliklerle Esed güçleri arasında yoğun çatışmaların yaşandığı bildirildi.

ÖSO birliklerinin Ramuse bölgesinde rejim güçlerine büyük zayiat verdiğine değinilen açıklamada, rejim güçlerinin başkent Şam'da Muleyha bölgesine ağır silahlarla saldırdığı ve bölgede saldırılar nedeniyle çok sayıda yerleşim yerinin kullanılmaz hale geldiği kaydedildi.

Orduya bağlı savaş uçaklarının birçok kentte muhaliflerin elinde olan bölgeleri bombaladığı belirtilen açıklamada, Halep'te muhalif Tehvid Tugayı ile Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) güçleri arasında da çatışmaların yaşandığı ve IŞİD'in çok sayıda silahlı muhalifi öldürdüğü iletildi.

Öte yandan Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin ülke genelinde düzenlediği operasyonlarda çok sayıda silahlı grubu etkisiz hale getirdiğini ve araçlarını imha ettiğini duyurdu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER