ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 15:33

Suriye yönetimi: Obama'nın muhalifleri silahlandırma kararı skandal


Suriye yönetimi, ABD Başkanı Barak Obama'nın muhalifleri silahlandırma yönünde aldığı kararın, bu ülkenin terörizmle mücadele ilkesiyle çeliştiğini iddia etti.

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Obama’nın bu girişimini "skandal" olarak nitelendirdi.
Suriye Dışişleri Bakanlığı resmi haber ajansı SANA'da yer alan açıklamasında, "ABD Başkanı Barak Obama'nın muhalifleri silahlandırmaya yönelik aldığı bu skandal karar, ABD yönetiminin terörle mücadelesinde çifte standart oluşturuyor" denildi.
ABD'de yayınlanan USA Today gazetesi, yayınladığı haberde Barack Obama'nın Suriyeli muhalifler için eğitim ve silah yardımı talimatı verdiğini duyurmuştu.
Gazetenin isminin verilmesini istemeyen bir kaynağa dayandırdığı haberine göre; ABD askerleri Suriyeli muhaliflere Ürdün'de savaş eğitimi vermeye başlayacak. Washington ayrıca uçuşa yasak bölge konusunu da masaya yatırdığı ancak şu ana kadar kesin bir karar alınmadı. ABD'de dolaşan kulis bilgiye göre; Ürdün sınırında uçuşa yasak bölge oluşturulmasında ciddi olarak ele alındığı belirtiliyor. Uçuşa yasak bölge için de ABD Başkanı Obama'nın onayı gerekiyor.

Öte yandan ABD'nin kırmızı çizgi olarak duyurduğu kimyasal silah kullanımı ile ilgili olarak ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Ben Rhodes, Beyaz Saray'ın Suriye'de Devlet Başkanı Beşşar Esed yönetiminin, sarin gazı da dahil olmak üzere kimyasal silah kullandığının belirlendiğini açıklamıştı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER