ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 22:39

Suriye sınırında kimyasal önlemler


Kilis'te, hastane bahçesine kimyasal temizleme çadırları kuruldu.
Kamu Hastaneleri Birliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Uzman Dr. Serdar Sarıfakı, gazetecilere yaptığı açıklamada, sağlık hizmetlerinde kullanılmaya yönelik hazırlanmış 72 metrekarelik çadır ile kimyasal, biyolojik, radyasyon ve nükleer (KBRN) vakalara yönelik 35 metrekarelik iki çadırın Yalova Sağlık Müdürlüğü'nden temin edilerek Kilis'e getirildiğini belirtti.
UMKE ekipleri ve hastane personeli yardımıyla çadırların kurulduğunu ifade eden Sarıfakı, şunları söyledi:
"Yerimizin yetersiz olmasından dolayı öncelikle 72 metrekarelik tek çadırımızı, bitişiğinde de KBRN çadırımızı kurduk. Bağlantılarını yaptık. Son olarak ekibimiz kontrol ediyor. Suriye tarafında olası kimyasal silaha maruz kalmış Suriyeliyi bu çadırda ilk müracata alacağız. Çadırımız üç bölümden oluşuyor. Hastanın öncelikle kıyafetleri tamamen çıkarılacak, arkasından da su ve kimyasal ilaçlı madde ile yıkanıp buradaki tren çadırı dediğimiz bölüme alacağız. Hastalara önlük giydirilip, tedavileri gerekiyorsa sevk edeceğiz. Gerektiğinde hastanenin arka kısmında Suriyeli hastalar için yataklı bir alan oluşturacağız. Bu tür vakalara karşı Kilis Devlet Hastanesi olarak önlemimizi aldık."
C tipi kimyasal silahlardan koruyucu kıyafetleri personele temin ettiklerini, bunun yanında 100 tane D tipi kıyafetleri iki gün içerisinde teslim alacaklarını ifade eden Sarıfakı, gerekli ilaç stoklarını tamamladıklarını, personellerine son bir haftadır KBRN'ye yönelik eğitim yaptıklarını kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER