ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 18:57

Suriye oylamasına Cumhuriyetçi senatör engeli


Suriye’ye askeri müdahaleye yetki verilmesi konusunda Senato Dış İlişkiler Komitesi'nde bugün yapılması beklenen oylamanın bazı senatörlerin olumsuz görüş bildirmesi sebebiyle ertelenebileceği ifade edildi.

Komite, Dışişleri Bakanı John Kerry, Savunma Bakanı Chuck Hagel ve Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey’in katıldığı dünkü açık oturumun ardından bugün gerçekleşen gizli oturumda John Kerry ile Ulusal İstihbarat Başkanı James Clapper’ı dinledi.

Oturumun ardından 18 üyeden oluşan komitenin bir karara varması, ardından vakit kaybetmeden oylamaya geçilmesi bekleniyordu. Ancak aralarında Kongre’nin etkili Cuhuriyetçi ismi John McCain’inde olduğu bir grup senatör komitenin başındaki isimlere rahatsızlıklarını dile getirdi.

Komite Başkanı Robert Menendez daha önce gazetecilere yaptığı açıklamada tezkerenin kabul edilmesini beklediğini, bununla birlikte bazı değişiklikler yapılabileceğini ifade etmişti.

Dünkü oturum sonrası komite tarafından yeni bir tasarı hazırlandığı iddia ediliyordu. Yeni tasarıya göre Suriye’ye yapılması planlanan askeri müdahale süresinin 60 gün olarak belirlendiği ancak Başkan Obama'nın ihtiyaç halinde bunu 90 güne kadar uzatabileceği ifade edilmişti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER