ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 21:29

"Suriye muhalefetine yardımı gelecek yıl iki katına çıkaracağız"


İngiltere Başbakanı David Cameron, Suriyeli muhaliflere yaptıkları yardımları önümüzdeki yık iki katına çıkaracaklarını söyledi. Bu açıklama, Cameron'un Suriye'deki iç savaşın 2014 yılına sarkmasını öngördüğünü ortaya koydu.

ABD Başkanı Barack Obama ile Washington'da ortak basın toplantısı düzenleyen Cameron, Suriye muhalefetini silahlandırma konusunda bir karar almadıklarını fakat teknik desteğin söz konusu olabileceğini söyledi. Cameron, Suriye muhalefetine silah dışı yardımları önümüzdeki yık iki katına çıkarma sözü verdi.

OBAMA: KİMYASAL SİLAH KONUSUNU ARAŞTIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ

ABD Başkanı Barack Obama ise Suriye'de kimyasal silah kullanılması ile ilgili gerçekleri ortaya çıkarmak için çalışmaya devam edeceklerini söyledi. ABD başkanı, bu incelemenin de bundan sonraki adımları şekillendireceğini kaydetti. Barack Obama, dehşete düşüren şiddetin sona ermesi için Beşşar Esed üzerindeki baskıyı artıracaklarını dile getirdi.

Daha önce kimyasal silah kullanımının kırmızı çizgileri olduğunu açıklayan Obama, Suriye'de bu silahların kullanıldığını fakat kimin kullandığının netleşmediğini ifade etmişti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu hafta yapacağı ABD ziyaretinde bu konunun gündeme gelmesi bekleniyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER