ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Kasım 2012 Pazartesi 21:26

Suriye muhalefeti yapılanıyor


Türkiye, Suriye muhalefetinin, Katar'ın başkenti Doha'da yapılan toplantılar sonucunda yeni bir yapılanmaya gitmesini memnuniyetle karşıladı.
    
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ''Suriye muhalefetinin farklı unsurlarının, bir süredir Doha'da devam eden toplantılar sonucunda Suriye Ulusal Koalisyonu adı altında yeni bir yapılanmaya gitmesi memnuniyetle karşılanmıştır. Böylelikle Suriye muhalefeti ilk kez bu kadar kapsamlı bir çatı altında bir araya gelmektedir'' denildi.
    
''Etnik ve dini kimliklerinden, siyasi görüşlerinden bağımsız olarak Suriye'nin ve Suriye halkının bekası için dayanışma ruhu içinde hareket eden muhalefet temsilcilerini bu onurlu davranışlarından dolayı kutluyoruz'' ifadesine yer verilen açıklamada, Türkiye'nin, bu anlamlı adımın, Suriye'deki demokratik geçiş sürecinin halkın meşru beklentileri doğrultusunda sonuçlandırılmasına yönelik çabalara ivme kazandıracağına inandığı da vurgulandı.
    
Uluslararası toplumun, Suriye halkının meşru temsilcileri olarak muhalefete vaat ettiği dayanışma, destek ve yardım taahhütlerini yerine getirmesi gerektiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
    
'Her gün rejim güçlerine yüzlerce kurban veren Suriye halkı, uluslararası camianın artık daha fazla zaman kaybetmeden harekete geçmesini beklemektedir.
    
Türkiye, geçmişte olduğu gibi bundan sonra da Suriye halkının yanında olmaya devam edecek; tüm bireylerin eşitlik temelinde bir araya geldiği demokratik, insan haklarına saygılı ve hukukun üstünlüğüne dayalı yeni bir Suriye inşasına yönelik katkılarını sürdürecektir.''

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER