ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 22:48

Suriye muhalefeti BMGK üyeleri ile görüştü


Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba, SMDK olarak Cenevre-2 Toplantısı'na hazır olduklarını belirterek, "Ancak bu toplantının Cenevre-1 Konferansı'nda alınan kararlar temelinde olması ve ordu ve güvenlik bürokrasisi üzerinde tam yetkisi bulunan ulusal geçiş hükümeti kurulmasını kapsaması gerektiğini' bildirdi.

SMDK Başkanı Carba ile beraberindeki Mişel Kilo, Burhan Galyun ve SMDK'nin BM Özel Temsilcisi Necib Ghadbian, ABD temasları kapsamında New York'ta BMGK üyeleriyle gayrıresmi toplantıda bir araya geldi.

Toplantının ardından Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba, yaptığı yazılı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nden Esed rejimine siyasi geçiş sürecini kabul etmeleri için baskı yapmalarını istediğini bildirdi.

Esed Rejimi'nin Cenevre-1 Konferansı'nın kararlarını ve demokratik geçişi kabul etmemesi durumunda BMGK'nın yaptırım uygulamasını istediğini dile getiren Carba, "Esed rejimi Suriye halkıyla savaşmayı sürdürdüğü müddetçe muhalifler de kendini savunma hakkına sahip olacaktır. Bu haktan mahrum bırakılmamız rejimin devamı ve muhalefeti şiddetle bastırmayı sürdürmesini sağlar" ifadesini kullandı.

Toplantıda Cenevre-2 Konferansı hazırlıklarını da ele aldıklarını kaydeden Carba, "Güvenlik Konseyi'ne SMDK'nın barış görüşmelerine hazır olduğunu bildirdim. Ancak bu toplantının Cenevre-1 Konferansı'nda alınan kararlar temelinde olması ve ordu ve güvenlik bürokrasisi üzerinde tam yetkisi bulunan ulusal geçiş hükümeti kurulmasını kapsaması gerekir. Güvenlik Konseyi'nin toplantının bu temelde olacağını tüm kaıtılımcılara açıkça bildirmesi gerekiyor" görüşünü belirtti.

Carba açıklamasında, Güvenlik Konseyi'ne SMDK olarak, hangi din, ırk ya da cinsiyetten olursa olsun tüm Suriyelilerin eşit haklar sağlanacak çoğulcu ve demokratik bir Suriye'ye yüzde yüz bağlı olduklarını söylediğini belirtti.

"Esed'in geçiş döneminde rolü olmamalı"

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Mark L. Grant toplantının sonunda gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmede Cenevre-2 Konferansı'nın hazırlıkları, insani yardım girişi, insan hakları, mülteciler, kimyasal silahlar, sivillerin korunması gibi konuları ele aldıklarını söyledi.

SMDK Başkanı Ahmed el-Carba'dan çok olumlu mesajlar aldıklarını kaydeden Grant, Carba'nın Suriye'nin bütünlüğü, demokrasi ve çoğulculuğa olan bağlılığını bildirdiğini, aşırılık ve terörizmi kınadığını ve reddettiğini kaydetti.

Carba'nın Suriye'de savaşan İran Devrim Muhafızları ve Hizbullah dolayısıyla duydukları endişeyi anlattığını kaydeden Grant, Cenevre-1'de kabul edilen kararlar içinde bulunan geçiş hükümetinin tam yetkili olmasını istediklerini bildirdi.

Grant, toplantıda Cenevre-2 Konferansı için sadece Cenevre-1'de alınan kararların uygulanması ve geçiş hükümeti oluşturulmasının gündeme geldiğini Cenevre-2 için herhangi bir zaman belirlenmediğini ifade etti.

Grant bir soru üzerine SMDK'nın toplantıda silah talebinde bulunmadığını ancak bazı ülkelerin rejime silah desteğini sürdürmesinden duydukları rahatsızlığı belirttiklerini anlattı.

Toplantıda Esed'in görevden ayrılması için bir sürenin konuşulmadığını belirten Grant, "Ancak Cenevre-1 kararları açıkça tam yetkili siyasi geçiş hükümetini içeriyor ve bu geçiş döneminde Esed'in herhangi bir rolü olmaması gerekiyor" dedi.

"Geçiş hükümeti tam yetkili olmalı"

Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Gerard Araud da gazetecilere yaptığı açıklamada, SMDK'nın Cenevre-2 için önceki konferansın kararlarının hayata geçirilmesini ve tam yetkili bir geçiş hükümeti istediğini belirterek, "Zaten iç savaşın ortasında ordu, polis ve güvenlik üzerinde otoritesi olmayan geçiş hükümeti düşünülemez. Bu bir ön şart değil. Cenevre-2'nin bu temelde toplanması gereği açık" diye konuştu.

Rejimden de aynı tavrı beklediklerini dile getiren Araud, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'in Beşar Esed'in kalacağını ve 2014'te seçimlere aday olacağını söylediğini kaydederek, "Bu bir ön şarttır" değerlendirmesini yaptı.

Suriye'deki halkın durumunun çok trajik boyutlara ulaştığını vurgulayan Araud, eğer Cenevre-2 Konferansı yakın zamanda gerçekleşmezse BMGK'nın insani yardım girişi için harekete geçmesi gerektiğini düşündüğünü dile getirdi.

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin de gazetecilere yaptığı açıklamada, bu toplantının SMDK'nın resmi olarak tanınması anlamına gelmediğini vurguladı.

Cenevre-2'nin toplanması için tüm tarafların ön şart koşmadan masaya gelmesini istediklerini belirten Churkin, "Burada Cenevre-1'de alınan kararların nasıl uygulanabileceği tartışılabilir" dedi.

Rus Büyükelçi Churkin, muhaliflerin Cenevre-2 için ön şart öne sürdüğünü ve henüz ortak bir temsilci seçemedikleri için de konferansa hazır olmadıklarını savundu.

Churkin bir gazetecinin, "Suriye rejimine silah göndermeye devam ediyor musunuz?" sorusuna da "Şu anda bu sorunun cavabına ilişkin elimde bilgi yok" diye cevap verdi. 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER