ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 21:27

"Suriye krizinde yeni bir mekanizma oluşturduk"


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Mısırlı mevkidaşı Muhammed Mursi, Suriye krizinin çözümü için yeni bir mekanizma oluşturduklarını söyledi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) zirvesine katılmak amacıyla Mısır'ın başkenti Kahire'de bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısırlı mevkidaşı Muhammed Mursi ile Kubba Sarayı'nda bir süre baş başa görüştü. Görüşme sonrası Gül ve Mursi ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mursi ile yaptıkları görüşmede ikili ve bölgesel konuları ele aldıklarını ifade ederek öncelikli konunun Suriye krizi olduğunu söyledi. Gül, dün İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ve Mursi ile yaptıkları üçlü zirveyi hatırlatan Gül, Suriye krizi konusunda yeni bir mekanizma oluşturduklarını söyledi. Gül, “Suriye konusunu birinci konu olduğunu söylemek isterim. Suriye’de olanları görünce sanki kendi evimiz yanıyor kendi insanımız yanıyor gibi içimiz yandığını söylemek isterim. Dünkü konferans marjında Mısır İran ve Türkiye bir araya geldik. Bu üç ülkeye Suudi Arabistan da yakın ilgi gösteriyor. burada çok açık her şeyi aramızda konuştuk. Suriye’nin bu şekilde kendini tüketmesini engellemek amacıyla bazı konuları konuştuk dışişleri bakanlarımız bu konuyu ele alıyorlar. ümit ederim bu kötü gidişatın durdurulması konusunda katkımız olur.” diye konuştu.

Mısır Cumhurbaşkanı Mursi de "Suriye’de kanın durdurulması için Mısır ve Türkiye ile birkaç noktada anlaştık. Suriye’deki çatışmaları durdurmak amacıyla yeni fikirler ortaya koyduk. Yeni görüşlerde dörtlü zirvede Suudi Arabistan ve İran ile bu dörtlünün yanı sıra buna katılmak isteyen ülkeleri ele aldık.” dedi.

Mursi, “Suriye konusu hepimizi üzen bir sorun gece gündüz takip ediyoruz. Suriye krizi, Mısır, İran Suudi Arabistan ve Türkiye Arap Biriliği ve BM temsilcisi bilindiği üzere dün de İslam İşbirliği zirvesinde ele alındı. Burada en önemli husus bir an önce Suriye’de kanın durması ve silahların susması. Ümit ederim ki başarılı oluruz.” ifadelerini kullandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER