ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 18:46

"Suriye İnsani yardımı güvence altına alacak"


Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi ile Pekin’de görüşen Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal El Mikdad, insani yardımın Suriye'ye ulaşmasını güvence altına almaya hazır olduklarını söyledi.

Çin'i ziyaret eden Mikdad, Çinli Bakan ile Suriye hakkında fikir alışverişinde bulundu. Görüşmede Suriye'nin durumunun kritik bir aşamada bulunduğunu ifade eden Yang, sorunun bir an önce siyasi yolla çözülmesinin şu anki en acil görev olduğun vurguladı. Çinli Bakan, Suriye'de çeşitli tarafların "Eylem Grubu" Cenevre Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda yayınlanan açık bildiriyi yerine getirerek, siyasi sürecin bir an önce başlatılması için uygulanabilir somut önlemleri tespit etmeleri gerektiğini belirtti.

Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre, Yang, Suriye halkının haklı niyet ve arzularına saygı gösterilerek, halkın isteklerini yansıtan ve çeşitli tarafların kabul edebileceği bir çözüm aranması gerektiğini kaydetti. Yang Jiechi ayrıca, Suriye sorunu özel elçisi Lahdar Brahimi'nin arabuluculuk çabalarını desteklemeye devam etme çağrısında da bulundu.

Suriye'deki son durum hakkında bilgi veren Mikdad ise hükümetin Suriye sorununun aşamalı olarak çözülmesi için sunduğu önerileri anlattı. Suriyeli Bakan Yardımcısı Mikdad, Brahimi'yle işbirliğini sürdürmeye ve insani yardımın Suriye'ye ulaşmasını güvence altına almaya hazır olduklarını dile getirdi.

Pekin, Mikdad’ın ziyaretini, Suriye sorununu siyasi yollarla çözmeyi hızlandırmak için Çin’in attığı adımların bir parçası olduğunu açıklamıştı.

Mikdad dün de Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhai Jun ile görüşmüştü. Mikdad bu akşam Çin’den ayrıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER