ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 11:10

Sürgünde vefat eden Ahıskalılar anıldı

Sürgünde vefat eden Ahıskalılar anıldı


ABD’de yaşayan Ahıskalılar, 1944 yılında başlayan sürgün ve zulüm dönemlerinde şehit olan soydaşlarını andı. Ohio eyaletinin Dayton şehrindeki programda Türkiye’de son dönemde şehit olan güvenlik güçleri ile gecen yıl Van depreminde hayatlarını kaybeden vatandaşlar da unutulmadı.

Kuran-ı Kerim tilaveti, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda konuşan Dayton Amerika Ahıska Türk Toplumu Başkanı Hasan İskender, o dönem yaşananları şöyle anlattı: “Bundan 67 önce 15 Kasım 1944 tarihinde yaşanan sürgün, yalnız Türk tarihinin değil, insanlık tarihinin de kara sayfasıdır. Bir kış gecesi 200′den fazla köy ve kasabada yaşayan binlerce insan, birkaç saat içinde ocağından sökülerek yük ve hayvan vagonlarında, Sibirya, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’a sürülmüşlerdir. Sürgün edilenlerden 17 bin kişi yollarda öldü. Sağ kalanlar da, ata vatanından ebedi ayrılığa mahkum edildiler.”

Mayıs 1989’da ise Özbekistan Fergana’da kardeş kanı döküldüğünü ve yine onlarca Ahıskalı’nın şehit verildiğini hatırlatan İskender, “Ahıskalıların sürgün hayatı bununla da sınırlı kalmadı. Rusya’da da birçok sıkıntılar yaşandı. Bugün ABD’deyiz; oldukça rahatız ancak gelecek nesillere bu yaşananları unutturmayalım. Onlar bizim çektiklerimizi çekmesin. Dünyada dostluk kardeşlik olsun.” dedi.

Programda Ahıskalı öğrencilerin okuduğu şiirler dinleyenleri duygulandırdı. O döneme ait fotoğraflar ise sürgünün acı yüzünü bir kez daha hatırlattı.

Ohio Türk Amerikan Derneği Dayton Yöneticisi Özgü Özey ise yapılan zulmün çok acı olduğunu ve bir daha yaşanmaması için herkesin üzerine düşen sorumluluk bilinciyle hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

Birliğin önemine değinen Özey, “Bugün hem Ahıskalı kardeşlerimizin şehitlerini anıyoruz hem de Türkiye’de teröre verdiğimiz şehitlerimizi hep birlikte anıyoruz. Bu program bizim birliğimizin çok güzel örneğini teşkil ediyor. Geçmişte yaşanan acıların bir daha yaşanmaması için, dünyanın dört bir tarafında huzurun, barışın tesisi için hep birlikte el ele gayret göstermeliyiz.” dedi.

Program 1944’te yaşanan olayların anlatıldığı belgesel ile devam etti. Belgesel sırasında özellikle bazı yaşlı Ahıskalıların gözyaşlarını tutamadıkları gözlendi. Ayrıca Dayton’da yaşayan Ahıskalılar, geçtiğimiz günlerde Amerika’nın doğu kıyılarını etkileyen, en az 100 kişinin hayatını kaybettiği ve bir çok kişinin evsiz kaldığı Sandy kasırgası mağdurları için bir yardım kampanyası da başlattı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER