ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 18:29

Sünnet yasasını ayrıntıları


Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Federal Meclis tarafından onaylanan Sünnet Yasası hakkında açıklamayı yaptı.

“Federal Meclis'in herkes için hukuk güvencesi sağlayan bu yasayı partilerüstü bir çoğunlukla onaylamasını memnuniyetle karşılıyorum." diyen Alman bakan, bu kanunla, erkek çocukların dini geleneklerden dolayı sünnet edilmesiyle ilgili her türlü hukuki kaygının bağlayıcı bir şekilde kaldırıldığı için çok mutlu olduğunu vurguladı.

Westerwelle, "Federal Meclis'in net mesajı şu: Almanya, dini toleransın olduğu bir ülkedir ve böyle kalacaktır. Din özgürlüğü bizim için üstün bir değerdir. Ülkemizde Müslümanlar ve Museviler dini geleneklerini serbestçe yaşayabilirler.” dedi.

YENİ YASANIN ŞARTLARI

Almanya'da veliler, aşağıda sıralanan şartlara göre oğullarının sünnetini gerçekleştirebilecek:

• Sünnet profesyonelce (“tıbbi kurallara uygun olarak”) ve uygun bir ağrı tedavisi altında yapılmak zorundadır.

• Her tıbbi müdahale öncesi olduğu gibi, veliler olası risk ve sonuçlar hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirilmek zorundadırlar.

• Her eğitim kararında olduğu gibi, veliler olabildiğince çocuğun kendi arzusunu sünnet kararı öncesi göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

• Çocuğun sağlığının tehlikede olması gibi istisnai durumlarda, sünnetin yapılmaması öngörülmektedir.

Erkek çocuğun doğumdan sonra ilk altı ay içerisinde, sünnet dini mezhebin öngördüğü kişilerce de uygulanabilir. Bu kişilerin özel eğitimli ve gerekli tıbbi bilgiye sahip olmaları zorunludur. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER