ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2013 Cumartesi 22:25

Sudan'da 'Darfur krizine' çözüm arayışı


Sudan'ın batısındaki Darfur bölgesinde silahlı mücadele veren milisler, hükümete "şartlı müzakere" önerisinde bulundu.
Darfur'da yaşanan siyasi krizin çözümü için Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da düzenlenen toplantıya silahlı milisler, Sudan hükümeti, BM, Afrika Birliği ve AB temsilcileri katıldı.


Yetkililerden alınan bilgiye göre, Darfur bölgesinde barış ve istikrarın sağlanması, kalıcı çözüm getirilmesi konusunun görüşüldüğü buluşmada, silahlı milisler, şartlarının yerine getirilmesi halinde müzakerelere başlayabileceklerini ifade etti.


Arabulucu Etiyopya ile BM, Afrika Birliği ve AB temsilcilerinin de onay verdiği şartlar arasında, "Müzakereler için takvimin belirlenmesi, Darfur'un 3 eyaletten oluşan bir bölge olarak, değil bütün olarak tanınması, Sudan'da şeffaf seçimlerin yapılması ve teknokrat hükümetin kurulması"nın yer aldığı belirtildi. Sudan hükümetinin öne sürülen şartlarla ilgili görüşünün ise henüz netlik kazanmadığı kaydedildi.


Darfur'da, Cibril İbrahim liderliğindeki "Özgürlük ve Eşitlik Hareketi", Minni Minnavi'nin lideri olduğu Sudan Kurtuluş Ordusu ve Abdulvahid Nur öncülüğündeki Sudan Kurtuluş Hareketi hükümete karşı savaşıyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER