ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 01:13

"Strateji 2050" planının tanıtımı yapıldı


Kazakistan’ın Bakü Büyükelçisi Serik Primbetov, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in ‘’Strateji 2050’’ planının tanıtımı ve iki ülke ilişkilerinin değerlendirilmesi ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Büyükelçi Primbetov, Kazakistan’ın strateji planını Nursultan Nazarbayev'in 16 Aralık'ta halka yaptığı yıllık ulusa sesleniş konuşmasında açıkladığını bildirdi. Primbetov söz konusu planının devletçilik ilkesinin geliştirilmesi, işadamı ve yatırımcılara destek, eğitim ve sağlık sisteminin iyileştirilmesi, ekonomik sistemin liberalleştirilmesi, büyük hacimli özelleştirmelerin önünün açılması, para ve kredi politikalarının yeniden gözden geçirilmesi, yabancı yatırımlar için daha uygun bir ortam oluşturulması ve yolsuzlukla mücadeleyi öngördüğünü söyledi.

Büyükelçi, ülkesinin Azerbaycan’ı stratejik partner olarak gördüğünü ifade ederek, gelecek yıl içerisinde Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in Bakü’yü ziyaret edeceğini de sözlerine ekledi.

AZERBAYCAN İLE KAZAKİSTAN’IN TİCARET HACMİ ARTTI

Kazakistan ile Azerbaycan arasındaki ticari ilişkiler konusunda da bilgi veren Büyükelçi Primbetov, 2012 yılının ilk 9 ayında karşılıklı ticaret hacminin 332 milyon dolara ulaştığını söyledi. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ticaret hacminin 300 milyon civarında olduğunu hatırlatan Primbetov, 2017 yılında işletime açılacak olan ‘’Kaşagan’’ petrol havzasıyla ticaret hacminin çok daha hızla artmasının beklendiğini ifade etti.

Kazak Büyükelçi, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) ve Kazakistan petrol ve doğalgaz şirketi Kazmunaygaz’ın "Kaşagan" havzası petrolünün nakli için çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

Primbetov ayrıca Azerbaycan’ın ihtiyacı olan buğdayın önemli bir bölümünü de ülkesi tarafından sağlandığını ifade etti. Büyükelçi bu yılın ilk 9 ayında Kazakistan'dan Azerbaycan'a 700 bin ton buğday ihracatı gerçekleştiğini ve yıl sonuna kadar da 1 milyon tona ulaşmasının beklendiğini söyledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER