ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Haziran 2014 Salı 15:06

Steinmeier'den komşu ülkelere çağrı

Steinmeierden komşu ülkelere çağrı

Almanya Dışişleri Bakanı, Bild gazetesine verdiği demeçte, Irak'taki krizin çözümü için komşu ülkelere çağrıda bulunurken, ABD yönetiminin geçmişte bölgeye yönelik izlediği politikaları eleştirdi.


Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Irak'taki krizin çözümünün Suudi Arabistan ile İran'ın görüşmeye başlamalarına bağlı olduğunu belirterek, "Riyad ile Tahran bir şekilde anlayış birliği sağlamadan Irak'taki krizi çözmek çok zor olacak" dedi.

Steinmeier, Bild gazetesine verdiği demeçte, Irak'taki krizin çözümü için komşu ülkelere çağrıda bulunurken, ABD yönetiminin geçmişte bölgeye yönelik izlediği politikaları eleştirdi.

Irak Şam İslam Devleti örgütünün (IŞİD) saldırıları sonrasında bölgede yaşanan gelişmeleri değerlendiren Steinmeier, "Irak hala kurtarılabilir mi?" sorusuna, "Evet ve ben bu düşüncemde yalnız değilim" yanıtını verirken, şunları kaydetti:

"Türkiye'de ve Körfez ülkelerinde yaptığım görüşmeler bana şunu gösterdi. Tüm komşu ülkeler de bunu görüyor. Irak'ta diğer alternatif, bu toprakların hukuksuzluğun hakim olduğu, bölge ülkelerinin üçüncü aktörler üzerinden vekalet savaşı yürüttükleri, teröristlerin ve İslamcı aşırılık yanlılarının cirit attığı, cihatçıların ve fanatiklerin savaş alanı olmasıdır. Bunu hiç kimse isteyemez."

Irak topraklarında Suudi Arabistan ve İran arasında üçüncü aktörler üzerinden bir vekalet savaşı yaşanıp yaşanmadığı yönündeki soruya da Steinmeier, "Riyad ile Tahran bir şekilde anlayış birliği sağlamadan Irak'taki krizi çözmek çok zor olacak. Bu iki ülke arasında görüşmelerin olması krizin dindirilmesine katkıda bulunabilir" karşılığını verdi.

Steinmeier. Irak'taki krize ülkenin içinden çözüm bulunması gerektiğini vurgularken, "IŞİD'in güç kazanmasının nedeni, Irak toplumunun bir kesiminin son dönemde kendilerini dışlanmış hissetmesi. Irak'ta acil olarak tüm bölgeleri temsil eden bir hükümet kurulmalı. Ancak bu şekilde teröristlerin zemini ortadan kaldırılabilir" görüşünü kaydetti.

ABD politikalarına eleştiri

"ABD yönetimi ve Obama bölgede her şeyi doğru mu yapıyor?" sorusuna, "Diplomatik yanıt vermem gerekirse, evet" karşılığını veren Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, bu konuda kişisel görüşünün sorulması üzerine, ABD yönetiminin geçmişte izlediği politikayı eleştirerek şunları söyledi:

"ABD'nin Irak savaşı bölgede dengeleri değiştirdi. ABD ordularının çekilmesiyle geride bölünmüş ve istikrarsız bir ülke bırakıldı. Tabii bu Obama'nın sorumluluğu değil, tam tersine kendisi kişisel olarak Irak'a müdahaleye karşıydı. Ancak gerçek şu: Bölge bugün de Irak savaşının sonuçlarıyla pençeleşmeye devam ediyor."

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER