ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ocak 2013 Perşembe 22:24

Steinbrück'ten Merkel'e hodri meydan


Almanya’da eylül ayında yapılacak genel seçimlerde Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) başbakan adayı Peer Steinbrück, siyasi rakibi Başbakan Angela Merkel’i seçim öncesi televizyonda canlı yayında tartışmaya davet etti. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Steinbrück, ”Seçimler öncesi Merkel’le en az iki kere TV ekranlarında tartışmak istiyorum.” şeklinde konuştu.

2009 yılında SPD’nin o zamanki başbakan adayı Frank Walter Steinmeier ile Merkel sadece bir kez televizyonda karşı karşıya gelmişti.

Son yapılan anketlerde SPD başbakan adayı Steinbrück, Merkel’in bir hayli gerisinde seyrediyor. Seçmenlerin yüzde 62'si başbakan olarak Merkel’i tercih ederken, Steinbrück diyenlerin oranı ise yüzde 29'da kalıyor. Ancak uzmanlar, seçimlere kadar uzun bir süre olduğunu ve durumun değişebileceğini söylüyor.

Öte yandan Sosyal Demokratlar genel seçimlere kadar yoğun bir seçim kampanyası yapmayı planlıyor. Kampanyada en dikkat çeken unsurların başında ise partililerin kapı kapı gezerek seçmenden oy isteyecek olmaları.

20 Ocak’ta Aşağı Saksonya eyaletinde yapılan seçimlerde Merkel’in partisi Hıristiyan Demokratları iktidardan eden SPD, Yeşiller partisi ile koalisyon kurmuştu. Benzer bir zaferi ülke genelinde de tekrarlayacaklarını düşünün Alman Sosyal Demokratlar, özellikle Nisan ayında Augsburg’daki parti kongresiyle birlikte Almanya’yı karış karış dolaşmayı planlıyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER