ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Haziran 2014 Çarşamba 14:23

Sri Lanka'da Müslümanlara yönelik şiddete kınama

Sri Lankada Müslümanlara yönelik şiddete kınama

Uluslararası toplum, Sri Lanka'nın güneyinde yaşanan din odaklı şiddet olaylarını ve kullanılan nefret söylemini eleştirdi.


Sri Lanka'daki Avrupa Birliği (AB) delegasyonundan yapılan açıklamada, "son dönemde Müslümanları hedef alan şiddet olaylarından endişe duyulduğu, insanların canlarına mal olan ve Kalutara bölgesinde büyük çaplı maddi hasarla sonuçlanan saldırıların kınandığı" belirtildi.

Açıklamada, Sri Lankalılara sükunet, farklılıklara saygı, şiddetten kaçınma ve uzlaşı için birlikte çalışma çağrısında bulunuldu.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Sri Lanka'da şiddete yol açan "nefret söyleminden endişe duyduklarını" belirtirken Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay da Cenevre'de yaptığı açıklamada, Sri Lanka'da Müslümanlara yönelik şiddetin ülkenin başka bölgelerine sıçramasından büyük endişe duyduğunu söyledi.

İslam İşbirliği Örgütü'nden yapılan açıklamada da Müslümanların uzun süredir Sri Lanka'da varlıklarını sürdürdüğü, "son saldırıların, halk arasında korku ve güvensizlik yayan radikaller tarafından tahrik edilen yükselen şiddet eğiliminin yansıması gibi göründüğü" ifadesini kullanıldı.

Bu arada Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü, Sri Lankalı yetkililerin yerel basından çatışmaları haberleştirmemelerini istediğini iddia etti.

Örgütün Asya-Pasifik bölgesi başkanı Benjamin İsmail, "Yetkililerin basının haber yapmasını sansürlemesi çok çirkin, ama Sri Lanka'da azınlıklarla ilgili sorunlar doğduğunda alışılmış bir uygulama" dedi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler, Sri Lanka'da çatışmaları haberleştirmeye çalışan gazetecilerin saldırıya uğradığını ve malzemelerine el koyulduğunu da savundu.

Ülkedeki en büyük Müslüman partisi, Sri Lanka Parlamento Müslüman Kongre Üyeleri, Aluthgama ve Beruwala'daki olayları protesto etmek amacıyla bugün meclis oturumlarını boykot edeceğini açıkladı. Sri Lanka'da şiddet olaylarını protesto etmek için büyük çaplı gösterilerin düzenlenmesi de bekleniyor.

Milliyetçi Budist grup Bodu Bala Sena'nın ülkenin güneyindeki Aluthgama kentinde düzenlediği mitingin ardından Aluthgama ve Dharga'da patlak veren şiddet olaylarında en az 3 kişi ölmüştü. Yerel hastane kaynakları, yaptıkları açıklamada, olaylarda 8 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Yerel bir kaynak, Beruwala'da 2 bin 500 Müslüman kadın ve çocuğun, El Humayzara okuluna sığındığını söylemişti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER