ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Haziran 2014 Salı 17:10

Sri Lanka'da Müslümanlara yönelik şiddet

Sri Lankada Müslümanlara yönelik şiddet

Muhalefet ve sivil toplum kuruluşları, şiddet olaylarından hükümeti sorumlu tuttu.


Sri Lanka'da muhalefet ve sivil toplum kuruluşları, son günlerde ülkenin güneyinde yaşanan din odaklı şiddet olaylarından hükümeti sorumlu tuttu.

Ana muhalefetteki Birleşik Ulusal Parti'nin lideri Ranil Wickremasinghe, parlamentodaki konuşmasında, hükümeti, bölgedeki toplumsal sorunları çözmemekle suçlayarak, yetkililere, milliyetçi Budist grup Bodu Bala Sena'nın Mawanella'da yapmayı planladığı mitinge izin vermemeleri çağrısında bulundu.

Ranil Wickremasinghe, Bodu Bala Sena'nın Aluthgama'da çatışmalarla sonuçlanan mitingi için çok sayıda kişiyi otobüslerle kente getirdiğini, mitingde yapılan konuşmalarda toplumsal sorunları körüklendiğini ifade ederek hükümetin, bu kişileri engellemek için herhangi bir şey yapmadığını savundu.

Sri Lanka Ulusal Hristiyan Evangelik Birliği de "Müslüman azınlığın üyelerine yönelik utanmazca saldırıyı" sert bir dille kınadı.
Birlik, yaptığı açıklamada, Sri Lanka'da son aylarda Müslümanlar ve Hristiyanların, nefret söylemiyle, çeşitli saldırılarla, kutsal mekanlarına yönelik şiddetle karşı karşıya olduğu belirtilerek "Din odaklı toplumsal kutuplaşma, Sri Lanka'nın göze alamayacağı bir şey" ifadesi kullanıldı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay da Cenevre'de yaptığı açıklamada, Sri Lanka'da Müslümanlara yönelik şiddetin ülkenin başka bölgelerine sıçramasından çok endişe duyduğunu belirterek Sri Lanka hükümetine, nefret söylemini ve şiddeti engelleme çağrısında bulundu.

Bu arada yerel hastane kaynakları, yaptıkları açıklamada, pazar günü milliyetçi Budist grup Bodu Bala Sena'nın ülkenin güneyindeki Aluthgama kentinde düzenlediği mitingin ardından çıkan çatışmalarda ölenlerin sayısının sekize yükseldiğini söyledi.

Yerel bir kaynak, Beruwala'da 2 bin 500 Müslüman kadın ve çocuğun, El Humayzara okuluna sığındığını belirtti. Dün gece Welipanna'da da Müslümanlara ait üç evin ateşe verildiği yönünde haberlerin geldiği kaydedildi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER