ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 12:09

"Sri Lanka Türkiye için iyi bir örnek"


Türkiye’nin Sri Lanka’ya tayin ettiği ilk büyükelçici İskender Okyay, 30 yıllık terörle mücadelenin ardından terörü bitiren ada ülkesi olan Sri Lanka’nın Türkiye için iyi bir örnek olacağının altını çizdi.

Sri Lanka’ya önümüzdeki hafta hareket edecek olan Okyay, “Türkiye’nin, terör konusunda Sri Lanka’dan öğreneceği çok şey var. Onların bu konudaki tecrübelerini öğrenmek isteriz.” dedi. Tamil Kaplanları'nın PKK terör örgütü ile benzerliğine değinen Okyay, terörist yöntemlerin her ülkede aynı olduğunun altını çizdi. Todays Zaman gazetesine konuşan Okyay, “Türkiye bir etnik gruba karşı değil aksine bir terör örgütüne karşı mücadele ediyor tıpkı Sri Lanka’da olduğu gibi”. diye konuştu.

Küçük bir ada ülkesi olan Sri Lanka’nın adı 2009 yılında, 1983’ten beri faaliyet gösteren ve ülkenin kuzey ve doğusunda bağımsız bir devlet kurmak isteyen ayrılıkçı terör örgütü Tamil Eelam Kurtuluş Örgütü’nün askeri olarak tamamen tasfiye edilmesiyle gündeme geldi.

Tamil Eelam Kurtuluş Örgütü’nün, bir diğer adıyla Tamil Kaplanları’nın, 2009 yılına kadar Sri Lanka’da devam ettirdiği ve 100 bin insanın ölümüne mal olan kanlı mücadelesi dünyada en uzun süren silahlı çatışmalardan biri olan Sri Lanka iç savaşına dönüştü. Savaş, Mahinda Rajapakse hükümeti döneminde, Mayıs 2009'da Sri Lanka Silahlı Kuvvetleri'nin Tamil Kaplanları'nı yenmesiyle sona erdi.

Sri Lanka’ya atanan ilk büyükelçi olarak heyecanlı olduğunu söyleyen Okyay, iki ülkenin uluslararası platformlarda birbirlerini destekleyen pozisyonlar aldığını belirtti.

Sri Lanka’da açılacak yeni elçiliğin ilişkileri derinleştireceğinin altını çizen Okyay, Sri Lanka’ya gitmenin kendi fikri olduğunu belirtti.“Bir ülke’ye ilk büyükelçi olarak atanmak çok önemli. Tabi bunun birçok sorumluluğu var ve ben bunların farkındayım.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER