ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Eylül 2013 Cuma 21:15

SPD Merkel ile koalisyonu görüşecek


Almanya'da Sosyal Demokratlar (SPD), Şansölye Angela Merkel'in başında bulunduğu Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) ve Hıristiyan Sosyal Birliği (CSU) bloku ile koalisyon kurulması konusunda olası gündemleri konuşmak üzere bir araya gelecek.
Almanya'nın en yüksek tirajlı gazetesi olan Bild'in web portalında yayınlanan habere göre, SPD tabanındaki çekincelere rağmen partininin üst yönetimi Hristiyan Demokratlarla olası koalisyon görüşmelerinin başlayabilmesi için bu gece 250 delegenin desteğini isteyecek. Bild, delegelerin yeşil ışık yakması halinde, koalisyon görüşmelerinin önümüzdeki haftaya kadar başlayabileceği bilgisini verdi.
-Sosyal Demokratlar'da parti tabanı koalisyona karşı-
Almanya'da Sosyal Demokrat Parti lideri Sigmar Gabriel, önümüzdeki hafta Merkel'in başında bulunduğu CDU/CSU bloku ile koalisyon görüşmelerine başlamak için hazır olduğunun işaretini verdi ancak SPD parti tabanındaki muhalefetten dolayı, muhtemel bir muhafazakar-merkez sol koalisyonu konusunda kısa sürede anlaşmaya varılması beklenmiyor.
Sosyal Demokratlar arasında Merkel'in CDU/CSU ittifakı ile koalisyon oluşturma konusunda gittikçe artan endişeler bulunuyor. Birçok partili, 2005 ile 2009 yılları arasında CDU/CSE ile yapılan ve 2009 genel seçimlerinde SPD'ye tarihinin en ağır yenilgisine yol açan "büyük koalisyon" tecrübesinin tekrarlanmasından korkarken, Hristiyan Demokratlarla birçok siyasi konuda yaşanan anlaşmazlıklar da bu endişeleri arttırıyor.
-Partide bir ilk: Koalisyona SPD üyeleri karar verecek-
Forsa Araştırma Şirketi'nin bugün yayınlanan bir anketine göre, SPD üyelerinin yüzde 65'i partilerinin CDU/CSU ittifakı ile bir ortaklığa girmesini istemiyor.
Partinin ileri gelenleri tarafından hafta boyunca yapılan açıklamalarda, böyle bir oylama yapılıp yapılmaması konusunda çelişkili beyanatlar verilse de SPD lideri Sigmar Gabriel, bu riski almaya hazır olduklarını belirtmiş durumda.
Merkez-sol'da yer alan Sueddeutsche Zeitung gazetesine göre, SPD lideri Gabriel, Merkel'in CDU/CSU bloku ile yapılacak müzakerelerde anlaşmaya varılıp varılamayacağı ve sonrasına ilişkin partinin 470 bin üyesi arasında bir mini referandum yapmak istiyor. Oylama Almanya'nın yakın tarihinde bir ilk olacak.
Gabriel bu oylamanın, 14-16 Kasım'da gerçekleşecek parti genel kurulundan önce gerçekleşmesini isterken, SPD kaynakları oylama sonuçlarının parti liderleri için bağlayıcı nitelikte olacağı şeklinde basına açıklama yaptı.
Anayasaya göre, yeni koalisyon hükümeti kurulana dek, Şansölye Merkel'in mevcut kabinesi geçici olarak görevde kalacak.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER