ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Şubat 2013 Cumartesi 21:08

Sosyal Demokratların federal seçim kozu


Almanya Sosyal Demokrat Parti(SPD) Genel Başkan Yardımcısı ve Hamburg Federal Milletvekili Aydan Özoğuz federal seçim için eyalet listesinde birinci sıradan aday gösterildi. Özoğuz, 22 Eylül tarihinde yapılacak federal seçim için Hamburg’da düzenlenen parti genel kurulunda yapılan oylamada 308 oydan 290’ını alarak birinci sıradan yeniden milletvekili adayı oldu.

Aynı zamanda seçim bölgesi Wandsbek'ten direkt aday olan Özoğuz 2001 yılından 2008 yılına kadar Hamburg eyalet meclisi milletvekili olarak görev yapmıştı. 2009 yılında SPD'nin Hamburg’dan ikinci sıra adayı olarak seçime giren ve seçimi kazanan Özoğuz 2011 yılının sonundan beri de SPD Genel Başkanlığı görevinde bulunuyor. Hamburg İçişleri Bakanı Michael Neumann ile evli olan Özoğuz bir çocuk annesi.

Federal seçimlerde Özoğuz ile birlikte yarışacak ikinci Türk kökenli aday ise şu anda Hamburg eyalet milletvekili olan Metin Hakverdi oldu. Listede 8. Sıradan kendine yer bulan Hakverdi ayrıca Bergedorf bölgesinden de direkt aday oldu. Özoğuz ve Hakverdi’nin seçilme oranının yüksel olduğu belirtiliyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER