ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ağustos 2013 Cuma 21:39

Sosyal Demokratlar, aşırı sağa karşı çözüm planını tanıttı


Alman Sosyal Demokrat Partisi (SPD), 22 Eylül’deki genel seçimleri kazanarak hükümete gelirse aşırı sağcılık ve yabancı düşmanlığı ile daha etkili mücadele etmek istiyor.

Başbakan adayı Peer Steinbrück’ün ‘seçim ekibi’ üyeleri Thomas Oppermann ve Yasemin Karakaş, SPD Genel Merkezi’nde bu konuda partinin ‘master planı’nı tanıttı. Almanya’da aşırı sağcı nedenlerle günde 45 suç işlendiğini belirten Oppermann, “Bunu kabul edemeyiz ve etmek istemiyoruz.” dedi ve hükümete geldiklerinde bu sorunla daha etkili mücadele edeceklerini söyledi.

Oppermann ve Karakaşoğlu; polis, adliye ve anayasayı koruma teşkilatlarında daha fazla göçmen kökenlileri istihdam etmek istediklerini belirtti. Sosyal Demokratlar ancak bu hedefini bir kotayla sınırlamak istemiyor. SPD’ye göre emniyet birimi çalışanlarının kültürler arası insan hakları konusunda daha iyi eğitilmesini istiyor.

‘Master plan’a göre aşırı sağcıların şiddetine maruz kalanlarla ilgili istatistik tutma yönetiminde de değişikler yapılmalı. Böylece sadece organize olmuş aşırı sağcıların suçları değil diğer yabancı düşmanlık izi taşıyan suçlar da ‘yabancı düşmanlığı kökenli suçlar’ kategorisine alınacak. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER