ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Nisan 2013 Pazartesi 22:04

Somali'de kuraklıktan 260 bin kişi öldü


Somali'de 2011 yılında yaşanan kuraklık nedeniyle yarısı 5 yaşın altında olmak üzere, yaklaşık 260 bin kişinin öldüğü belirtildi.
     ABD'nin kalkınma ajansı USAID'in maddi açıdan desteklediği "Açlığa Karşı Erken Uyarı Sistemleri Ağı-FEWSNET" tarafından perşembe günü yayımlanacak rapora göre, yardım kuruluşları, uluslararası toplumun Doğu Afrika'da yaşanan ve önceden bunun sinyallerini veren kuraklığa tepki göstermede yavaş davranması nedeniyle on binlerce kişinin öldüğüne inanıyor.
     Batılı yetkililerin AP'ye yaptıkları açıklamada, raporda, Somali'deki kuraklıkta 260 bin olarak açıklanan ölü sayısı tahmininin, daha önceki tahminlerin iki katından daha fazla olduğu vurgulandı.
     Ölü sayısının yüksek olmasının diğer bir nedeni olarak da Eş-Şebab örgütünün, kontrolündeki bölgelere yapılan yemek yardımlarını yasaklaması, gösterildi.
     Raporun, acil durumlar ve felaketlerde ölü sayısını tahmin etmede deneyimli uzmanların yürüttüğü araştırmaları temel alarak hazırlandığı belirtildi.
     İngiltere Hükümeti'nin hazırladığı önceki raporda kuraklık nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin sayısı 50-100 bin olarak açıklanmıştı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER