ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 07:14

Somali saldırısını El-Şebab üstlendi

Somali saldırısını El-Şebab üstlendi

Somali’de Türk Büyükelçiliğine düzenlenen iki kişinin öldüğü, üç kişinin de yaralandığı bombalı intihar saldırısının sorumluluğunu İslamcı el-Şebab örgütü üstlendi.


Somali’nin başkenti Mogadişu’da Türk Büyükelçiliği’ne düzenlenen bombalı intihar saldırısında bir Türk polis memuru öldü, biri ağır üçü de yaralandı. Saldırıda bir de Somalili sivil hayatını kaybetti.

Anadolu Ajansı muhabirinin Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından aldığı habere göre saldırganlar büyükelçiliğin personelin kaldığı ek binasına bir araçla yanaştı, görevli memurların durumu erken fark edip ateş açması üzerine iki saldırgan öldü. Ancak üçüncü saldırgan üzerindeki bombaları patlatmayı başardı.

Somali’de bir İslam devleti kurmak isteyen El-Kaide ile bağlantılı militan grup Ramazan ayında saldırılarını arttıracağını bildirmişti.

Dışişleri Bakanlığı yayınladığı açıklamada saldırıyı sert bir şekilde kınadı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da Mogadişu Büyükelçisi Kani Torun’u arayıp durumla ilgili bilgi aldığı daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı bilgilendirdiği belirtildi.

Bakanlık açıklamasında faillerin bir an önce yakalanıp yargı önüne çıkarılması talep edilirken, halen Mogadişu’da tedavi gören yaralı polisleri almak üzere ambulans uçak gönderileceği bildirildi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER