ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 18:57

Sol Parti liderinden Almanlara hakaret


Fransa’nın Avrupa Parlamentosu Milletvekili ve Sol Parti Eşbaşkanı Jean Luc Melenchon, Almanlar için ağır ifadeler kullandı.

Euro Bölgesi’nde yaşanan kriz Avrupa Birliği’nin iki büyük ülkesi Almanya ve Fransa arasında da çatlağa neden oluyor. Daha önce Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in arasında yaşanan gerginlik basına yansımıştı.

Şimdi ise Fransa’nın Avrupa Parlamentosu Milletvekili ve Sol Parti (Parti de Gauche) Eşbaşkanı Jean Luc Melenchon, Alman halkı için ağır ifadeler kullandı.

Dün gece Radio France’da bir programa katılan Fransız politikacı, konu Avrupa’da doğum oranlarına gelince hızını alamadı. Almanya’nın nüfusunun sürekli düştüğünü ve ‘Alman modelinin çöktüğünü’ öne süren Melenchon, “Biz Fransızlar, çocuk sahibi olmaktan mutluluk duyuyoruz. 15 yıl sonra nüfus olarak Almanlardan daha fazla olacağız.” dedi.

Almanya’da doğum oranları her geçen yıl düşerken, nüfus ise yaşlanmaya devam ediyor. Almanya aradaki farkı göç yoluyla kapatmaya çalışıyor. Buna karşın Fransa ise, Avrupa Birliği ülkeleri arasında ‘doğum oranları’ bakımından başı çekiyor.

“YABANCILAR, ALMANLARDAN KAÇIYOR”

Spiegel Online’da yer alan habere göre, Almanların yaşama sevincini kaybettiğini ima eden Fransız solcu lider, “Yaşama isteği olan Alman olmak istemez. Çocukları yok. Yabancılar da onlardan uzaklaşmak istiyor. Çünkü daha fazla onlarla yaşamak istemiyorlar.” şeklindeki ifadelere yer verdi.

Almanya’nın başını çektiği Euro Bölgesi politikalarına en sert karşı çıkanlardan biri olan Jean Luc Melenchon, 2008 yılında Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Sosyalist Partisi’nden ayrılmış ve kendi partisini kurmuştu.

Geçen yıl mayıs ayında yapılan Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise yüzde 11 oy almıştı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER