ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Ağustos 2014 Perşembe 16:04

Snowden'e Rusya'dan 3 yıllık oturma izni

Snowdene Rusyadan 3 yıllık oturma izni

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden'in Rusya'dan üç yıllık oturma izni aldığı bildirildi.Snowden'in avukatı Anatoli Kuçerena, Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, "Snowden 1 Ağustos'dan itibaren 3 yıllık oturma izni aldı" dedi.

Avukat Kuçerena, "Bu ona gelecekte Rus vatandaşlığının da kapısını açabilir. Snowden üç ayı aşmayacak şekilde yurt dışına da çıkabilir" diye konuştu.

Kuçerena, Snowden'ın Rusya'da mütevazı bir hayat yaşadığını belirterek, güvenliğinin özel bir şirket tarafından sağlandığını kaydetti.

NSA'nın, ABD ile diğer ülkelerde milyonlarca kişinin telefon konuşmalarını kaydederek istihbarat topladığını ortaya koyan belgeleri sızdırarak gündeme gelen Snowden, 23 Haziran 2013'te Rus havayolu şirketi Aeroflot'a ait uçakla Hong Kong'dan ayrılarak Moskova'ya gelmiş ve Rusya gümrük kapısından geçmeyerek havaalanının transit yolcu bölümünde kalmıştı.

Snowden, havaalanından çıkmak ve diğer ülkelere gidebilmek için avukatı Kuçerena vasıtasıyla Rusya'dan geçici sığınma talebinde bulunmuştu. Talebi değerlendiren Rusya Federal Göçmen Bürosu, Snowden'a 1 Ağustos 2013'ten geçerli olmak üzere bir yıllık geçici sığınma hakkı vermişti.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER